Ambtenoren met vooral kennis van nieuwbouw worden soms geacht restauratieprojecten te begeleiden Villa Dudokpark 10 in Hilversum het bouwhistorisch onderzoek een hoge vlucht genomen en zijn er structureel vele restauratie projecten gaande. Daarnaast spelen (in grotere gemeenten) ook veel ruimtelijke vraagstukken, zoals herstructurering van wederopbouwwijken, die aandacht van de monumentenzorgers eisen. Vaak groeit het takenpakket van de afdelingen monumentenzorg in deze steden zonder uit breiding van het personeelsbestand. Er wordt daarom veelal geprioriteerd binnen de verschil lende werkzaamheden en ambities. De verwachting van veel ambtenaren is overi gens, dat de tekorten de komende jaren door de crisis en de daardoor waarschijnlijk noodza kelijke bezuinigingen alleen maar groter zullen worden. Permanente aandacht De oplossing van de genoemde problemen, die ook door de erfgoedinspeetie geconstateerd zijn, ligt voor een belangrijk deel bij de lokale politiek. Gemeenten dienen zich te realiseren dat de zorg voor het erfgoed om permanente en deskundige aandacht vraagt, en dus om voldoende financiële middelen. Ook moet het besef bij gemeenten gaan leven, dat bij een uitbreiding van monumentenlijsten en groei ende takenpakketten ook een uitbreiding van het personeelsbestand of een nieuwe werkwijze geboden is. Je kunt dan denken aan samenwer king tussen gemeenten. Lastig is, dat verminkingen die door een gebrek aan toezicht ontstaan meestal weinig aandacht krijgen en men schijnbaar probleemloos lang kan doormodderen. Voor Heemschut is een belangrijke taak weggelegd om problemen te signaleren en te benoemen. In de woorden van een monumentenambtenaar: 'Wanneer de criminaliteit stijgt door een tekort aan agenten, duikt de pers daar direct op. Door maat schappelijke druk zal er snel geld komen voor een uitbreiding van het politiekorps. Vrijwel niemand merkt verminkingen aan monumenten op die ontstaan door een tekort aan toezicht. Daardoor ontbreekt de maatschappelijke en politieke druk om meer geld voor personeel uit te trekken'. Zekerheid Toch zijn niet alle personeelsproblemen met meer geld permanent te verhelpen. Een tweede belangrijke oorzaak is namelijk het gebrek aan gekwalificeerde mensen. Dit groeiende tekort bestaat al langere tijd. In de komende jaren zullen bovendien vanwege de vergrijzing veel (monumenten)ambtenaren met pensioen gaan. Het vervangen van deze ervaren mensen zal moeilijk zijn. Niet alleen is de overheid weinig in trek als werkgever, ook is er een groot gebrek aan mensen met voldoende kennis van zowel de architectuurgeschiedenis als van restau ratietechnieken. Pas-afgestudeerden voldoen vaak nog niet aan alle eisen en moeten eerst ervaring opdoen of aanvullende cursussen volgen. Als men eenmaal ervaring en kennis in huis heeft is de plaatselijke overheid vaak al niet meer in beeld als werkgever, omdat er vol doende andere kansen op een goede baan zijn. Wellicht kan dit probleem door de economische crisis tijdelijk worden opgelost. Een baan bij de overheid biedt momenteel immers meer zeker heid dan een eigen bedrijf of een functie in het bedrijfsleven. De komende jaren zal de Nederlandse monu mentenzorg verder gemoderniseerd worden. Tegelijk zullen de gevolgen van de economische crisis steeds meer zichtbaar worden. Moeilijk te voorspellen is daarom, hoe onze monumenten zorg zich exact zal ontwikkelen. Duidelijk is in ieder geval wel, dat hogere en lagere overheden alle zeilen zullen moeten bijzetten om de kwali teit van de monumentenzorg te handhaven. En, waar nodig, te verbeteren. 10 Heemschut april 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 12