Amsterdam Tegen foeilelijk metroviaduct Fietsen langs vervallen panden Schuilkerk Brouwersgracht monument Knijtijzers moeten blijven Amsterdam - Amsterdam wil terugkomen op een eerder plan voor een ondergrondse metrolijn naar Buitenveldert. Omdat de stad met veel tegenvallers kampt denkt men nu aan een viaduct dwars door Buitenveldert. De beelden zijn onthutsend. Amsterdam, Amstelveen en de stadregio Amsterdam hadden destijds de intentie uitgesproken lijn 51 om te bouwen tot volwaardige metrolijn. Uitgangspunt daarbij was steeds het traject Buitenveldertselaan ondergronds aan te leggen. De centrale stad komt hier op terug en wil nu een viaduct bouwen. Heemschut is bezorgd over deze nieuwe ontwikkeling. Gelukkig is de intentieverkla ring, waarin het viaduct als variant wordt genoemd nog niet ondertekend. Net als stadsdeel Zuideramstel is Heemschut fel gekant tegen zo'n foeilelijk viaduct. Dat tast de waardevolle tuinstadstructuur van Buitenveldert fundamenteel aan. Heemschut vreest ook voor de leefbaarheid in de omlig gende blokken. Als het geld voor een ondergrondse lijn ontbreekt moet de huidige situatie maar tijdelijk gehandhaafd blijven. Amsterdam. De Buitenveldert selaan dreigt (fotocompositie boven) ontsierd te worden door een metroviaduct in plaats van een ondergrondse metrolijn. Foto rechts: de laan nu. Foto's Stadsdeel Zuideramstel Amsterdam - Heemschut Amsterdam signa leerde in het afgelopen juni-nummer nog veel met name 'klein verval' in de Amsterdamse binnenstad zoals kapotte ramen, gaten in de muur waar oude reclameborden hebben gehangen, uitgestelde verfbeurten etc. Amsterdam moet op dit moment heel hard werken om de binnenstad op de Werelderf- goedlijst van de Unesco geplaatst te krijgen. Samen met GroenLinks Centrum stelde Heemschut Amsterdam daarom een notitie op om het verval krachtig aan te pakken. In dat kader maakt Heemschut Amsterdam op zaterdag 20 februari samen met Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad en de politieke partijen een fietsexcursie langs de door Heemschut in samenwerking met GroenLinks Centrum aange wezen 'vervallen' panden. De fietstocht begint om 14 uur bij het Korenmetershuisje aan de Nieuwe- zijds Kolk en eindigt om 15.30 uur in buurthuis De Boomspijker aan de Rechtboomsloot 52. Daar wordt een powerpoint-presentatie met debat over de aanpak van de panden gehouden. Er kunnen ongeveer 15 mensen vanuit Heemschut deelnemen, aanmelden via tel. 020-6225292 of door te mailen: heemschut@yahoo.com. Jaap Kamerling Amsterdam - De ingrijpende verbouwings plannen voor de schuilkerk aan de Brou wersgracht 130 zijn van de baan nu de kerk dankzij Heemschut de status van gemeente lijk monument is toegekend. In 1953 is een tussenvloer in de kerk gemaakt waardoor hij ernstig was aangetast. Toch behield de kerk zijn architectonische waarde. De kerk werd gebruikt voor bedrijfsdoeleinden. De Commissie voor Wel stand en Monumenten ging schoorvoetend akkoord met de verbouwingsplannen, waarbij een deel van de kerk wordt gesloopt. Heemschut betreurde dat zeer en vroeg de monumentenstatus aan, wat nu dus is gelukt. Amsterdam - In de Westelijke tuinsteden staat veel op de slooplijst en dreigen veel tuinstedelijke buurten door vernieuwing hun bijzondere karakter te verliezen. De voor genomen sloop van de monumentwaardige Knijtijzerpanden is een van de treurigste voorbeelden van die sloopwoede. Het gaat hier om een aantal (lage hoogbouw)blokken van 364 woningen in Slotervaart aan de Jan Evertsenstraat/Jan Voermanstraat. Ze zijn nog in uitstekende staat, de gebruikelijke verwaarlozing bij sloopplannen ten spijt. Architect Herman Knijtijzer bouwde het complex in 1959. Het werd het gezicht van de wijk Overtoomse Veld met zijn ruime openbare hoven en gave invulling van de tuinstadstructuur, zoals door Van Eesteren bedoeld. Knijtijzer zelf was trouwens actief in Heemschut en jarenlang lid van de redactieraad van het tijdschrift. Heemschut vindt met het Cuypers Genoot schap, dat de Knijtijzers absoluut moeten blijven. februari 2010 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 9