Heemschut Actief Friesland Einde van de Brijpotsluis? Gelderland Sloop gebouw Entomologie Friesland. Door kadeverbetering is de Brijpotsluis in de Haskerveenpolder tussen Joure en Akkrum vorig jaar beschadigd geraakt. Foto Pyt Dillingh Haskerveenpolder - Onlangs bereikte de provinciale commissie Fries land het bericht dat de Brijpotsluis in de Haskerveenpolder, tussen Joure en Akkrum, vernield was door kadeverbeteringen ter plaatse. De Brijpot is een klein meertje te midden van uitgestrekte veenwei- degebieden, waarvan een groot deel door Staatsbosbeheer beheerd wordt. Watertoeristen kennen het gebied vooral van de prachtige aanlegplaatsen op de eilandjes in de Terkaplester Poelen. Eén van de pareltjes van het gebied was de oude, vervallen Brijpot sluis, die als schutsluis in 1928 gebouwd werd voor een bedrag van circa 6.900 gulden. Het gebied bestond na de vervening uit laaglig- gende percelen hooiland, die via vele tochtsloten bereikbaar waren voor de landbouwers in de wijde omgeving. Na de omdijking werd de toegang voor een groot deel verkregen via de schutsluis. De werkzaamheden ten behoeve van de kadeverbetering hebben afgelopen zomer plaatsgevonden. Dit gebeurde in opdracht van Wetterskip Fryslan. De aannemers hebben helaas ter plaatse niet de historische waarde van de vervallen sluis ingezien. Het bovenhoofd van de sluis werd bedolven onder een dijklichaam. Het beneden- hoofd werd beschadigd door de oude sluisdeuren te verwijderen. Samen met Wetterskip Fryslan en de eigenaar Staatsbosbeheer onderzoekt Bond Heemschut momenteel in hoeverre de vernielingen ongedaan gemaakt kunnen worden. Misschien zijn er zelfs mogelijk heden om de sluis in zijn oude glorie te herstellen. Marloes Eskens Wapeningen - Na de sloop van het gezichtsbepalende gebouw de Dreijen- borch op het voormalig hoofdterrein 'de Dreijen' van Wageningen Univer siteit en Research (WUR), zal ook het pand Entomologie van architect Jan Wiedijk, aan de Binnenhaven 7-9 uit het Wageningse stadsbeeld verdwijnen. De waarde van beide objecten uit de wederopbouwperiode werd in een rap port in opdracht van de gemeente Wageningen door het toenmalige bureau STOA als uitzonderlijk hoog beschreven. Rijksbescherming was bij de Dreijenboreh en is nu bij Entomologie formeel niet mogelijk. Gemeentelijke bescherming werd gezien de relatie met de WUR niet opportuun geacht. Na diverse exercities onder leiding van BOEi werd geconstateerd dat herbestemmingen voor de lange termijn financieel niet mogelijk waren. Korte termijn invullingen en kijken hoe de markt zich in de toekomst ontwikkelt, werden door de ontwikkelaar niet haalbaar geacht. Bekeken zal worden of centrale onderdelen van het gebouw ingepast kunnen worden in het stedenbouwkundig plan. Roel Veelders Gelderland. Gebouw Entomologie in Wageningen. Foto Roel Veelders. Daaronder: een mozaïek van Leo Schatz in het bedreigde pand. foto Joke Ziedses 6 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 8