Drenthe Geen sloop voor 'Moskee van Assen' Nieuwe toekomst voor Nieuwe Akkers Drenthe. Het postmodernis tische stationsgebouw van Assen is met zijn zuilen en gouden bollen na een kwart eeuw wat de gemeente betreft alweer over de uiterste houdbaarheids datum. Foto's Eric Ie Gras Assen - Assen heeft behoefte aan een echt station en niet aan een opge tuigde tramhalte. Heemschut Drenthe verzet zich daarom tegen gemeen telijke plannen voor het stationsgebied in de Drentse hoofdstad. Hoewel die plannen tijdens een recente presentatie rijkelijk vaag bleven, lijkt het erop dat Assen het, als het aan de gemeente ligt, zonder een herkenbaar station moet gaan doen. Een persbericht dat Heemschut Drenthe uitbracht, kreeg ruime aandacht in de provinciale media. Leen de Graaf van de technische commissie liet in het Dagblad van het Noorden weten, dat hij er bezwaar tegen heeft dat het ongeveer vijfentwintig jaar oude station alweer moet verdwijnen. 'We dreigen de ene historische vergissing te vervangen door de andere,' zei hij, doelend op de sloop van het vorige stationsgebouw. De Graaf zei verder, dat een zichtbaar station een symbool is voor de verbinding tussen Assen en de rest van de wereld: 'Wat ik nu op de schetsen zie is een donker gat.' Het huidige station is niet onomstreden, maar wel een voorbeeld van postmodernistische architectuur, dat in Drente schaars is. De zuilen, de goudkleurige bollen op het dak en een sculptuur in de vorm van een minaret hebben het de bijnaam 'Moskee van Assen' bezorgd. Daarmee is het een opmerkelijke vreemde eend in de bijt van gebouwd Assen. Heemschut Drenthe is bovendien van mening dat het zinvol is om de plannen voor het stationsgebied in relatie te brengen met de gebieds- visie voor het Erfgoedkwartier, die twee jaar geleden is gelanceerd. De kwaliteit van het stationsgebied speelt een belangrijke rol in die visie. De Graaf: 'Architectuur verwordt in Assen tot een modegril. Gebouwen moeten de tijd krijgen om oud te worden.' Eric Ie Gras Paterswolde - Een paar jaar geleden pleitte de provinciale commissie Drenthe voor het zoveel mogelijk behouden van de wijk Nieuwe Akkers in Paterswolde in de gemeente Tynaarlo. De aanlei ding was de mogelijkheid om via een wijzigings bevoegdheid deze wijk uit de jaren vijftig van de vorige eeuw grondig te saneren. Onder het motto 'sober en doelmatig' rangschikte architect ir. Steeneken de ruim 200 goedkope huurwoningen zodanig, dat er een afwisselende wijk met een menselijke maat ontstond. Hij deed dat door het slim rangschikken van de woon blokken en goed gebruikte maken van voorzie ningen als de kerk, de school en de speelveldjes. Uit de onlangs gepresenteerde plannen voor wijk vernieuwing blijkt dat, afgezien van de vervan gende nieuwbouw van twee flats, de bestaande rijenhuizen behouden blijven. Die huizen krijgen wel een grote onderhoudsbeurt. Met de herin richting van de openbare ruimte wordt de oor spronkelijke dorpssfeer zo veel mogelijk hersteld. Het plan van ir. Steeneken, die zowel de steden bouwkundige opzet als de woningen ontwierp, wordt zo aangepast aan de huidige eisen van de bewoners en is voor de toekomst behouden. Manfred Mauritz februari 2010 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 7