Heemschut Actief Groningen Bezwaren tegen te hoge nieuwbouw Toekomstvisie nieuwe gemeente Groningen - Heemschut heeft na haar zienswijze op de bouwaanvraag voor Hoge der A 3 afgelopen mei 2009 in december bezwaar gemaakt tegen de verlening van een bouwvergunning voor Hoge der A 4. De nieuwbouw aan de Hoge der A 4 zou bestaan uit vier woonlagen en een kap De panden voor Hoge der A 3 en 4 zijn door dezelfde architect ontworpen, in dezelfde stijl en met dezelfde kleur baksteen. Deze twee panden zouden samen één blok vormen dat door de hoogte van Hoge der A 3 vijf meter boven de bestaande panden uitsteekt en dat daardoor de bebouwing van de Hoge der A sterk zou domineren. (De nieuwbouw voor Hoge der A 4 steekt ongeveer 2 meter boven de nabije panden uit.) De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed heeft inmiddels geadviseerd geen bouwvergunning te verlenen voor Hoge der A 3. De Hoge der A behoort volgens het bestemmingsplan tot de karakteris tieke stad. De van oorsprong vaak middeleeuwse bebouwing bestaat uit koopmanshuizen en pakhuizen, die weinig verschil in hoogte vertonen. Volgens de toelichting bij de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht van de binnenstad van Groningen uit 1991 is het 'met name de bebouwing van de Hoge der A die de historische karakteristiek bepaalt.' Dit betekent ons inziens dat nieuwe bebouwing moet passen binnen de bestaande en dat de gemeente hier hoge eisen aan de inpassing van nieuwe die bebouwing dient te stellen, ook als het om de hoogte van de bebouwing gaat. Groningen. Hoge der A in de sneeuw. Foto Tineke Vooijs Oldambt - De Groningse commissie heeft gereageerd op de toekomstvisie van de nieuwe gemeente Oldambt. Deze gemeente ontstond op 1 januari dit jaar door samenvoeging van de gemeenten Reiderland, Scheemda en Win schoten. Het is de tweede gemeente van de Provincie Groningen. Ter gelegenheid van de samenvoeging ver scheen de toekomstvisie 'Oldambt', grenzeloos Goud! Gids en inspiratieboekje voor de jongste watergemeente van Nederland, verlucht met fraaie foto's van het landschap en monu mentale gebouwen van het Oldambt. De gemeente profileert zich als watergemeente, maar besteedt in haar toekomstvisie ook veel aandacht aan de cultuurhistorie en wil deze meer zichtbaar maken in het landschap en de bebouwing. Het unieke landschap van het Old ambt valt deels binnen de gemeentegrenzen van de nieuwe gemeente Oldambt. Behalve het verbeteren van de vaarverbin- dingen krijgt prioriteit het zichtbaar maken van de cultuurhistorie in de bebouwing: de dorpslinten, de restauratie van de strokarton fabriek De Toekomst en het programma 'Hoe maken we Winschoten weer mooi?' Het weer zichtbaar maken van de cultuurhistorie in het Oldambtster landschap krijgt echter geen prioriteit. De provinciale commissie Groningen heeft in haar reactie haar waardering geuit voor de inzet voor de cultuurhistorisch waardevolle bebouwing, maar ook gepleit voor behoud en herstel van de cultuurhistorische waarden van het landschap en de beeldkwaliteit van de niet-monumentale bebouwing. Tineke Vooijs 4 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 6