12 De praktijk van MoMo 14 Bericht uit Eerste Kamer 16 Van bouwval tot landmark 18 Snelste redding? 19 Zwartenhoekse Zeesluis 20 Fliegerhorst Deelen 26 Efficiënt VU-gebouw bedreigd 30 Bouwhistorie in baksteen 32 Actief bij Heemschut 34 Erfgoedambacht Rubrieken 4 Heemschut Actief 29 Erfgoednieuws 37 Verenigingsnieuws 39 Provinciale excursie 39 Erfgoedexcursie 40 Ledenaanbieding en colofon Vanuit Zeeland en Limburg enkele voor beelden hoe de nieuwe wet MoMo nog niet goed wordt toegepast. Ook een voor beeld van een geslaagde bescherming. Cees Slager, lid van de Eerste Kamer namens de SP, bespreekt in een beschou wing de behandeling van de MoMo-wet- geving in het parlement. Mooie woorden van een minister, woorden die nog aan de praktijk getoetst moeten worden. Dezelfde Cees Slager weet uit eigen ervaring hoe een restauratie kan verlopen. Hij is eigenaar van het rijksmonument stoomgemaal 'Oosterschelde' en geniet er nog dagelijks van. Slechts enkele uren zat er tussen drei gende sloop en het voorlopig behoud van een watergebouw in Vlissingen. Op het juiste moment thuis zijn gaf hier de doorslag. Het historische sluiscomplex in Zwarten- hoek haalde enkele jaren geleden op het nippertje de lijst met rijksmonumenten. Nu is de restauratie van de belangrijkste onderdelen ervan voltooid. De Vliegbasis Deelen bij Arnhem blijft, ondanks een andere bestemming, groten deels behouden. Het is ook een opmer kelijk erfgoed, voornamelijk ontwikkeld en gebouwd door de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog. En dat in een dorpse Heimschutzstijl, verwant aan de Delftse School. Bunkers lijken boerderijen met meterdikke muren, hangars ogen als voorraadschuren. De Vrije Universiteit in Amsterdam is toe aan een nieuwe campus. Het oude hoofdgebouw is zo jaren zestig, dat sloop wordt overwogen. Voorlopig vertraagt de kredietcrisis deze ontwikkeling. Heem schut houdt de plannen in de gaten. Grofkeramiek is de verzamelnaam voor dakpannen en bakstenen, dé basismateri alen in de Nederlandse bouw tot aan het modernere beton. Alles over grofkeramiek is nu na te zien in een digitale encyclo pedie. De vereniging onderzoekt, met het naderen van het eeuwfeest, hoe het aantal vrijwilligers, de handen en voeten van de bond, op peil kan blijven. Van Hoogevest architecten uit Amersfoort zet zich inmiddels al een eeuw in voor de bebouwde omgeving. Niet alleen in nieuwbouw, ook door het ontwikkelen van opties voor hergebruik van bestaande gebouwen en door restauratie van de monumentale erfenis. februari 2010 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 5