Modernisering monumentenzorg Voorw Met de start van het programma Het Mooiste Pand van Nederland op de televisiezender SBS6 lijkt er definitief iets te zijn veranderd in de wereld van de monumen tenzorg. Maar misschien ook wel in de wereld van de media. De zorg voor monumenten was jarenlang iets van een klein clubje mensen, van 'elitaire' organisaties, van huiseigenaren, molenliefhebbers en kerkbesturen. De keuze van de BankGiro Loterij voor SBS6 (na enkele jaren bij de Avro) betekent verbreding naar een heel nieuwe doelgroep. Wat heeft Nederland in de breedte eigenlijk met monumenten?ln het Mooiste pand van Nederland staat daarom naast het monument ook de mens centraal. Wie vertelt het meest overtuigend zijn verhaal? Waar raak je het meest bij betrokken? Dat is uiteindelijk waar het in de hele maatschappij om draait... Als een ding duidelijk is geworden, dan is dat anno 2010 de wereld van 'leken' en 'deskundigen' grondig op zijn kop lijkt te zijn gezet. De tv-kijker bepaalt uiteindelijk wie een miljoen euro krijgt, maar wat is dat anders dan minister Plasterk, die een aantal noodlijdende kanjermonumenten de broodnodige steun verleende? Door een van de Kamerleden werd de monumentensector bestempeld als 'braaf', 'opererend op de achtergrond'. Dat klopt: we staan nu eenmaal niet direct met spandoeken op het Binnenhof. Steeds meer wordt ook duidelijk dat actievoeren via de rechter niet altijd zoden aan de dijk zet. Wie vecht om een koe, brengt een koe toe, zo zegt een oud spreekwoord. Zinvoller is het om in een vroege fase te doen aan beleidsbeïnvloeding. De strategische erf goedagenda is een van die middelen. De campagne wordt voortgezet als straks nieuwe bestuurders aantreden. In dat opzicht kan SBS6 ook nieuwe deuren openen. Want hoe meer onze boodschap op verschillende plekken door klinkt, hoe meer effect dat heeft. Heemschut strijd voor behoud en bescherming van ons cultureel erfgoed. Fijn dat u met ons meedoet! Karei Loeff directeur Minister Plasterk heeft zijn beleid voor de nieuwe aanpak in de monumentenzorg voorgelegd aan het parlement. De strekking van de MoMo-wet is helemaal Heemschut, met een bescherming van cultureel erfgoed die onlosmakelijk verbonden is met nieuwe ontwikkelingen. Er zijn ook kanttekeningen te plaatsen: veel beschermingstaken komen op het bord van de gemeenten, en niet elke gemeente is daar voldoende op toegerust. Een risico waar Heemschut op wijst. Nu de monumentenwetgeving wordt aangepast besteedt Heemschut veel aandacht aan de gevolgen. Niet alleen in dit nummer van het tijdschrift, in de loop van het jaar zal nog veel over MoMo worden geschreven. Net als over hoe het beschermen van het cultureel erfgoed vanuit particulier initiatief overeind kan blijven. Andere ontwikkelingen blijven in deze editie niet onbelicht. Zo staat de schijn werper in dit nummer op het behoud door hergebruik van de voormalige Fliegerhorst Deelen, erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog. Heel vers is de overdracht van het eigendom van het (museum) stoomgemaal Cruquius in Haarlemmermeer. In dit bastion van de stoomtijd midden negentiende eeuw is gelukkig altijd de grootste stoomma chine ter wereld bewaard gebleven. Nu wordt de vereniging Hendrick de Keyser eigenaar en staat met steun van spon sors een noodzakelijke grote restauratie op stapel. De stoommachine met het bijbehorende gebouw is zo'n belang rijk icoon voor het technisch vernuft, dat 'Cruquius' al jaren geleden werd bestempeld tot werelderfgoed. Het interieur van stoomgemaal Cruquius, dat in januari is overgedragen aan de vereniging Hendrick de Keyser. Foto Ver. Hendrick de Keyser/Arie de Ruiter 2 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 4