Bureau zet in op hergebruik architectonisch erfgoed Een gesprek met Gijsbert van Van Hoogevest Architecten (VHA) Amersfoort, honderd jaar familiebedrijf Hoogevest, architect-directeur VHA, en Carien de Boer-van Hoogevest, eigenaar die leiding geeft aan Bureau voor Architectuurgeschiedenis Kariatiden (onderdeel van VHA), over een familiebedrijf. En over architec tuur, restaureren, nieuwbouw, onderzoek, passie en gevoel. Gijsbert van Hoogevest en Carien de Boer-van Hoogevest. Foto Brigitte Linskens OP 22 APRIL 2009 werd het honderdjarig bestaan van Van Hoogevest Architecten gevierd met een feestelijk symposium in het raadhuis van Hilversum en de aanbieding van een fraai uitgevoerd jubileumboek Bouwen op Historie, 100 jaar Van Hoogevest Architecten 1909-2009. Het ruim 300 pagina's tellende boek, samengesteld door Carien de Boer-van Hoogevest, beschrijft niet alleen hoogtepunten uit het werk van drie generaties Van Hoogevest, maar bevat ook essays van deskundigen op diverse vakgebieden. Veelzijdig Het pand aan de Westsingel in Amersfoort waar het bureau is gevestigd is één brok familie geschiedenis. Gijs van Hoogevest (1887-1968), zoon van de Amersfoortse aannemer Teus van Hoogevest en de eerste architect uit de Van Hoogevest-dynastie, kocht dit pand, dat hijzelf in 1919 voor een bankfirma had verbouwd, in 1932 uit de failliete bankboedel. Zijn zoon Teus van Hoogevest (1915-2005) had in dit pand aanvankelijk kantoor aan huis. Gijsbert en Carien van Hoogevest - de derde generatie - zijn beiden hier geboren. 'Ik speelde tussen de tekeningen', zegt Gijsbert. Beiden hebben het vak letterlijk met de paplepel binnengekregen. Toch vertelt Gijsbert geaarzeld te hebben tussen een studie geneeskunde en Delft. Maar het werd Delft. 'Mijn vader heeft wel wat gestuurd'. Carien koos voor de studie kunstgeschiedenis met als specialisatie architectuurgeschiedenis. Sinds 2006 is haar Bureau voor Architectuur geschiedenis Kariatiden gevestigd in hetzelfde gebouw. Het in 1984 opgerichte Bouwtechnisch Adviesbureau Amersfoort (BTA), een onderdeel van VHA, draagt zorg voor onderhoudswerk zaamheden en advieswerk in algemene zin. Daardoor beschikt het bureau over enorme expertise en heeft het opdrachtgevers veel te bieden. Vooronderzoek, haalbaarheidsonder zoek, ontwerp, advies, begeleiding en onder houd kunnen geïntegreerd en in onderling overleg worden uitgevoerd. Beiden bena drukken het belang van kruisbestuiving tussen de diverse disciplines. Dit leidt tot verdieping van het werk en het maken van gefundeerde keuzen. Regelmatig vindt er ontwerpoverleg plaats, Carien spreekt van 'ateliermiddagen'. Stijl Grootvader Gijs van Hoogevest volgde zijn bouwkundige opleiding aan de Quellinusschool in Amsterdam, een instelling die voortkwam uit de Teekenschool voor Kunstambachten in de bouwloods van het in aanbouw zijnde Rijksmu seum - dat nu gerestaureerd wordt door klein zoon Gijsbert! In 1909 behaalde hij zijn diploma als bouwkundig opzichter. Gijs van Hoogevest werd geïnspireerd door de Amsterdamse School en door architecten als De Bazel en Berlage. In Den Haag ontwierp hij in deze stijl de Juliana- kerk, uitgevoerd in 1924-1926, en het gebouw van de Pensioenraad (1936). Teus van Hoogevest maakte tijdens zijn studie bouwkunde in Delft kennis met de stijl van de Delftse School. Later zou hij zich daarvan losmaken en een eigen, modernere vormen taal ontwikkelen. Hij ontwierp in totaal twaalf kerken, waaronder de Adventkerk (1961-1962) in Amersfoort. Typerend voor dit voorbeeld van wederopbouwarchitectuur is de plaatsing van de kerkzaal boven de nevenruimtes. Het hoge gesloten bouwwerk vormde toen een landmark tussen twee uitbreidingswijken. Naast nieuwbouwprojecten hield Teus zich bezig met restauraties van kerken, kleine en grote, zoals de St.-Janskerk in Gouda, de St.-Maartenskerk in Zaltbommel, de St-Servaaskerk in Maastricht en - zijn 'levenswerk' - de vijf middeleeuwse binnenstadskerken van Utrecht, met de Dom als sluitstuk. Daarnaast ontwierp hij schoolgebouwen, zoals het Amersfoortse Corderiuslyceum(1955- 1957). Ook zijn vader Gijs bouwde scholen (de eerste in De Bilt, 1909-1910). De traditie van kerken- en scholenbouw wordt voortgezet door de huidige generatie Van Hoogevest. Op dit 34 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 36