'oKm z3püher ers 0an i De vrijwilligers van Heemschut zijn bijna altijd ook kaderleden van de provinciale commissies. Elk jaar houdt de Bond Heemschut spe ciaal voor deze groep nauw betrokken leden een kaderdag, gewijd aan een actueel onderwerp. Soms, zoals in 2006, wordt in kleine groepjes gediscussieerd, andere keren, zoals in 2008, gaat het om forumdiscussies. Foto's archief al zover is dat het zeer moeilijk is om de ont wikkeling nog ten goede te keren. Dit probleem laat zich lastig oplossen. Alle kranten en web sites in de gaten houden is niet alleen onmoge lijk, maar waarschijnlijk ook niet voldoende. In een ideale situatie zou iedere gemeente, wanneer ze aan de slag gaat met een ontwik keling die gevolgen kan hebben voor erfgoed, in een vroeg stadium de lokale erfgoedver enigingen en Heemschut 'moeten kunnen consulteren. Een dergelijke werkwijze is mogelijk, maar het kost tijd om een uitgebreid netwerk op te bouwen en het vertrouwen van gemeentes te winnen. Commissies die aangeven over een dergelijk netwerk bij enkele gemeentes of stadsdelen te beschikken zijn van mening (daar) meer te bereiken. Vaak is een samenwerking overigens ook voor de betreffende gemeente zeer nuttig. Tijdige betrokkenheid van Heemschut voor komt immers protest op een later moment en kan ook een belangrijke inhoudelijke bijdrage aan de planvorming zijn. Toekomst De ene provinciale commissie ziet de toekomst van onze vereniging duidelijk rooskleuriger in dan de andere. Grootste zorg lijkt de genoemde tijdige betrokkenheid van Heemschut bij planvorming te zijn. Andere zorgen hebben vooral betrekking op landelijke ontwikkelingen. Zorgelijk is voor veel ondervraagde commis sieleden de terugloop van het aantal leden van Heemschut. Dit kan in de toekomst grote gevolgen voor de vereniging hebben, denken zij. Van belang is daarom dat zowel het hoofd kantoor als de provinciale commissies veel aandacht blijven besteden aan het vergroten van de naamsbekendheid en het actief werven van leden. Tevens vinden veel vrijwilligers het noodzaak dat Heemschut zich nog meer zal profileren bij grote landelijke ontwikkelingen. Voor sommige commissies is de ondersteuning vanuit het hoofdkantoor op termijn een punt van zorg. Hoewel er binnen de commissies vaak veel kennis aanwezig is, ontbreekt er ook veel (juridische) kennis. Het bureau in Amsterdam voorziet de commissies nu vaak goed van informatie, maar de vraag is wel hoe deze ondersteuning in de toekomst, vorm zal krijgen na de pensionering van directeur Joseeph van der Haagen volgend jaar. Misschien moet de bestaande kennis in handboeken worden vastgelegd of op een andere manier onder commissies verspreid worden. Volgens directeur Karei Loeff is het zeker niet de bedoeling de bij Heemschut vergaarde kennis over de juridische kant bij het behoud van het cultureel erfgoed te laten wegsijpelen. Hierover zullen dit jaar besluiten worden genomen. sinds 1922 Meubelmakerij specialiseerd in Antiekrestauratie (eigenaar A. G. M. Willemsen) Molenallee 5 7384 AM Wilp E-mail: info@hekkers-spijker.nl Telefoon: 0571 - 26 20 07 Telefax: 0571 - 26 21 23 Internet: www.hekkers-spijker.nl februari 2010 Heemschut 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 35