Baksteenexpert Rob Vermeulen grofkerc jrische grofkeramiek I Bakstenen kerken horen bij Nederland. Hier een voorbeeld van romano-gotiek metselwerk van de kerk in Bierum. Foto Ad Bokhorst Beelden van de vormgeving van de grofkeramiek encyclopedie op het internet. Illustraties SHG materialen en producten van deze bedrijfstak, zoals een grote collectie historische bakstenen, dakpannen en vloertegels. Al deze zaken zijn en worden bijeengebracht in een documentatie centrum in de voormalige steenfabriek Hijlkema in Delfzijl. Verder organiseert de stichting acti viteiten als excursies en tentoonstellingen. De toenemende belangstelling voor het baksteen product bij architecten heeft er voor gezorgd dat de baksteenindustrie een erfgoedkarakter heeft gekregen. Het grote aantal publicaties en de inrichting van meerdere permanente expo sities op voormalige productielocaties getuigt hiervan. Met de website www.grofkeramiek.nl hoopt de SGH op nog meer aandacht van een groot publiek voor dit erfgoed. Encyclopedie Op 8 mei 2009 kwam een tweede website van de SHG in de lucht, met daarop de Encyclopedie Grofkeramiek. Deze encyclopedie maakt het mogelijk locaties van steenbakkerijen te zoeken op provincie, op historische plaatsnaam, op naam van de eigenaar en op het type fabriek. Verder wordt de laatst bekende fabrieksnaam, het huidige adres met de geografische positie en de ovennaam aangegeven. Per locatie is er ruimte voor een historische beschrijving. Een werkgroep is twee jaar bezig geweest met het achterhalen en verzamelen van de gegevens van de eerste vierhonderd locaties. Oude kaarten moesten worden geraadpleegd, archieven doorgespit en het kadaster door zocht. Het open karakter van de encyclopedie maakt het mogelijk steeds aanvullingen en wijzigingen aan te brengen. De boeiende, indrukwekkende en toegankelijke encyclopedie wordt beheerd door Rob Vermeulen, bestuurslid Zoeken op het internet: www.grofkeramiek.nl www.encyclopedie-grofkeramiek.nl. van de stichting, waardoor deze geschiedenis een bron van informatie en inspiratie voor ontwerpers en kunstenaars blijft. A. Bokhorst is PR-adviseur van de provinciale commissie Limburg van Heemschut Rob Vermeulen, de drijvende kracht achter de digitale encyclopedie. Foto SHG Rob Vermeulen is sinds november 2005 bestuurslid van de Stichting Historie Grofkeramiek. Hij houdt zich bezig met de toepassing en historie, de productie van en onderzoek naar baksteen en grof bouw- keramiek. Hij staat landelijk bekend als expert voor restauratie en renovatie van dit materiaal. Verder is hij verzamelaar van Nederlandse bakstenen met merk- of naamindrukken. Waarschijnlijk bezit hij de meest uitgebreide databank met namen en locaties van bestaande en verdwenen Nederlandse steenfabrieken. Daarnaast is hij amateurhisto ricus en auteur op het gebied van grofkeramiek met veel publicaties en boekwerken op zijn naam. Vorig jaar presenteerde hij voor de SHG de digitale encyclopedie van grofkeramisch Nederland. februari 2010 Heemschut 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 33