Eeuwen van bouw- historie in baksteen Digitale erfgoedbescherming met encyclopedie grofkeramiek Ad Bokhorst - Het kan niet missen, Nederland is een baksteenland. Je hoeft immers maar naar buiten te kijken of een wandeling te maken of je ziet baksteen in alle soorten, maten en kleuren. En er bestaat een oer-Hollandse baksteenindustrie met zijn karakteristieke fabrieken en schoorstenen in de uiterwaarden van de grote rivieren. Sinds kort is er een digitale encyclopedie gewijd aan grofkeramiek. Steenfabriek Randwijk in 1999. Foto SHG Grofkeramiek omvat aiie bouwpro ducten die van klei zijn gebakken, kort gezegd de bakstenen en dakpannen. Reeds vóór onze jaartelling werden stenen gebakken. De Romeinen bleken ware meesters te zijn in het bouwen met baksteen. Daarna is het een tijdje stil, want met het verval van het Romeinse Rijk ging in West-Europa ook de techniek van het vormen en bakken verloren. Pas in de 13de eeuw ontdekten de klooster ordes opnieuw deze techniek. Dit leidde tot grote bouwactiviteit, bij de monniken ter meer dere eer en glorie van God, bij de stadsbestuur ders om het aantal branden terug te dringen. Na de Middeleeuwen is het gebruik van stenen en pannen gemeengoed gebleven. Niet alleen in Nederland. In diverse landen is sprake van een eigen baksteenstijl. In Italië is bij diverse romaanse kathedralen wat het baksteengebruik betreft de invloed van de oude Romeinen her kenbaar, bijvoorbeeld in Fidenza en Modena. In Engeland wordt de vaak romantische dorpsar chitectuur mede door de kleur en afmetingen van de baksteen bepaald. Dichter bij huis zien we in de Flanzegebieden niet alleen een breed gebruik van baksteen, maar is er tevens sprake van een uitbundige versiertrant in baksteen. Flelaas te weinig Nederlanders kennen de prachtige, roodgekleurde onovertroffen romano-gotische kerken in Groningen, een erfgoedbezit van unieke waarde. Baksteen is zo Nederlands, dat de Britse architectuur-histo ricus David Watkin meende dat ons Paleis op de Dam in Amsterdam uit baksteen is opgetrokken. Weer mooi Na de Middeleeuwen zijn in Nederland diverse rijke baksteen-periodes te onderkennen, bijvoorbeeld de grachtenarchitectuur, diverse renaissance-gebouwen, de neogotiek en de Amsterdamse School. Ook nu lijkt er weer sprake te zijn van een opleving, zie bijvoorbeeld de woningbouw op de voormalige eilanden van de Amsterdamse haven en in utiliteitsbouw als het CentreCourt in Den Plaag. Bij dit alles dient te worden bedacht, dat baksteen in het ver leden niet alleen in de architectuur werd toe gepast, maar dat dit materiaal tot het beton- tijdperk ook constructief werd gebruikt, zowel bij gebouwen als bij de bouw van bruggen of vestingwerken. Baksteen als wegverhardings materiaal tot slot gaf onze historische steden een zo nadrukkelijk eigen karakter. Plet productieproces van baksteen en dak pannen is door de eeuwen heen in essentie hetzelfde gebleven. Klei wordt gewonnen, ondergaat een voorbewerking, wordt gevormd, gedroogd en gebakken. Wel werden de tech nieken in de loop van de tijd steeds beter, zoals met de ontwikkeling van de ringoven en de latere tunneloven. De kwaliteit en omvang van de baksteenindustrie mochten er trouwens zijn. In sommige ovens konden meer dan 500.000 stenen gebakken worden. In de omgeving van Leiden stonden in de zeventiende eeuw ruim dertig ovens, in elk daarvan werden drie tot vijf maal per jaar 600.000 stenen gebakken. In de tweede helft van de twintigste eeuw raakte een groot aantal bedrijven in verval, dit als gevolg van verdergaande automatisering van de productie. Vrijwel alle nog bestaande grofkeramische bedrijven in Nederland zijn nu in handen van een handvol concerns. Documentatie Om het rijke verleden niet met het verval te laten verdwijnen is in 1991 de Stichting Plistorie Grofkeramiek SHG) opgericht. Doel is het con serveren en opslaan van kennis in een omvang rijk archief met tijdsdocumenten en foto's. Dit gebeurt door het verzamelen van documentatie, 30 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 32