Stoomgemaal Cruquius naar Hendrick de Keyser Nance en Henkjan zoeken Mooiste Pand van Nederland Het nog altijd bijzonder imponerende technische hart van het stoomgemaal Cruquius. Foto Vereniging Hendrick de Keyser/Arie de Ruiter Het stoomgemaal staat als een burcht aan de Ringvaart van Haarlemmermeer. Foto Vereniging Hendrick de Keyser Het stoomgemaal De Cruquius in de Haarlemmermeer is eind januari voor een symbolisch bedrag overgedragen aan Vereniging Hendrick de Keyser. Het ruim 160 jaar oude gebouw is er slecht aan toe. Ingrijpend herstel van casco, houtwerk en metselwerk is dringend nodig. Om deze reden werd door stichting De Cruquius de noodklok geluid en een beroep gedaan op expertise van Vereniging Hendrick de Keyser. Een grote restauratie zal in de komende vijfjaar gefa seerd worden uitgevoerd. Museum de Cruquius streeft op termijn naar uitbreiding en reconstructie van oorspronkelijke details uit de stoomperiode. De Cruquius, de grootste stoommachine ter wereld, is een van de bekendste monumenten van de Nederlandse industriële revolutie. Het gemaal werd gebouwd in de jaren 1846-1849 en ingezet voor de droog legging van de Haarlemmermeer, een krachttoer van de eerste orde. Voor die tijd was wind nog het belangrijkste hulpmiddel in de Hollandse strijd tegen het water. Omdat voor industriële gebouwen nog geen goede vorm bestond, greep ingenieur J.A. Beijerinck, die het ontwerp maakte, terug op Engelse voorbeelden. Het gebouw oogt als een burcht met gepleisterde kantelen en hoge gietijzeren vensters. Omdat in Nederland op stoomgebied nog onvoldoende ervaring bestond, maakten de Engelse ingenieurs Gibbs en Dean het ontwerp van de stoommachine. Acht door het gebouw stekende smeedijzeren balansen dreven de zuigerpompen van het gemaal aan. Deze pompten het water omhoog naar de houten stortvloer rond de machinetoren, vanwaar het de Haarlemmerringvaart instroomde. Dit wonder van 19de-eeuws vernuft en techniek bleef tot 1933 in gebruik. Het werd het eerste industriële monument dat onder rijksbescherming kwam. De restauratie wordt mogelijk gemaakt door steun van de BankGiro Loterij, de Provincie Noord- Holland, het Rijk, het Hoogheemraadschap van Rijnland en de Stichting Cruquius. In het nieuwe SBS6-programma Het Mooiste Pand van Nederland maken zestien vervallen gebouwen kans op een prijs van 1 miljoen euro van de BankGiro Loterij. De loterij zet zich in voor het behoud van het culturele erfgoed in Nederland. Het programma is een productie van Endemol. Presentatoren Nance en Henkjan Smits bege leiden de mensen, die zich met hart en ziel dag en nacht bezighouden met een oud pand, in hun strijd om dit enorme bedrag. Met het miljoen kan het gebouw dat wint een meta morfose ondergaan, zodat het kan worden behouden. Een vakkundige jury bepaalt welke twee panden er door mogen naar de finale. Het programma start in februari met een uitzen ding van twee uur. Tijdens de eerste uitzending waarin telkens twee mensen hun pand moeten presenteren, zullen meteen al acht van de zestien panden afvallen, leder pand dat kans maakt op het mil joen wordt verdedigd door koppels bestaande uit vrijwilligers en vertegenwoordigers van de oude gebouwen. Zij zullen tegen elkaar strijden door opdrachten uit te voeren en de jury en kijkers ervan te overtuigen dat hun pand niet verloren mag gaan. Een jury bepaalt uiteindelijk welke twee gebouwen er in de finale komen. februari 2010 Heemschut 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 31