Eerste ideeën voor sloop VU-burcht in Amsterdam-Buitenveldert Jaap Kamerling - Wie vroeger over de A10 Amsterdam binnenreed zag rechts al snel een van de eerste hoog- bouw-ieonen van de stad: de betonnen burcht van Buitenveldert, het hoofdgebouw van de Vrije Universi teit (VU). Het is onderdeel van de universitaire campus en tegenwoordig grenzend aan het mini-Manhattan van de Zuidas. Het imposante gebouw is bijna 70 meter hoog en telt 16 verdiepingen. Het is typerend voor de strakke bouwstijl van eind jaren '60. Zal deze burcht de eeuw vol maken? Foto's Jaap Kamerling Het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit aan de De Boelelaan in Amsterdam. Het fraaie lijnenspel met de balkons langs de hoofdgevel DE GEVELS BESTAAN UIT EEN STRAMIEN van robuuste horizontale en verticale lijnen, de stevige uit het gevelvlak stekende balustrades benadrukken de horizontale lijn. De stoere gevel is bekleed met betonnen platen van gewassen grint. De entree is verlevendigd met een glazen uitbouw met luifel. Het gebouw is niet mooi, maar straalt wel kracht uit en bezit een heldere structuur. In 1971 werd het opgeleverd, de VU denkt nu aan slopen. Geen enkele andere universiteit in Nederland herbergt in één gebouw een combinatie van alle functies in een universiteit: onderwijsvoorzieningen, bibliotheek, restauratieve dienst en bestuurlijk/administratief apparaat. De looplijnen zijn uiterst kort, alle voorzieningen snel bereikbaar. Een toren met op de verdiepingen faculteiten met bij de lift de collegezaal en docenten kamers en in de dwarsvleugel de vakbibliotheek. Op de begane grond en in de laagbouw zijn de openbare voorzieningen voor ontmoeting en bestuur, die in meerdere vleugels dwars door de onder- wijshoogbouw heenlopen en in de openlucht twee hoven formeren; uiterst efficiënt opgezet. Architect is Chr. Nielsen van bureau Nielsen en Spruyt, die tekenden voor het oorspronkelijke ontwerp. Het werk werd al gauw gedelegeerd aan Rob Poel en Peter Snel. Het gebouw omvat 90.000 vierkante meter en is neergezet voor slechts 82 miljoen gulden. Met nog geen 1000 gulden per vierkante meter was dat voordelig. Nu zou hetzelfde gebouw zes tot acht keer zo duur zijn. Ruime ambiance De ruime ambiance van het gebouw wisten de architecten te behouden door gangen, werk- en onderwijsruimten efficiënt in te richten. Zo zijn de gangen vrij smal, wat gecompenseerd wordt door nisjes bij de deuren. Dankzij een 26 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 28