s Zilverpapier De markante bunker van het vluchtleidings- centrum van de Duitsers, verscholen tussen de bomen, is tegenwoordig in gebruik voor archiefdoeleinden. Foto Gerben Tornij Nederland voeren kreeg Fliegerhorst Deelen en zijn directe omgeving een steeds grotere rol in het Duitse luehtverdedigingstelsel. Omdat met plaatsgebonden luchtdoelgeschut, ondersteund door zoeklichten, de nachtelijke indringers niet effectief bestreden konden worden zagen de Duitsers zich genoodzaakt andere wegen in te slaan. Dat resulteerde uiteindelijk in de Nacht- jagd, de onderschepping van Britse bommen werpers door nachtjagers, ondersteund vanaf de grond met een uitgebreid netwerk van radar en radiopeilstations. Al in de jaren dertig werd in diverse landen geƫxperimenteerd met radar. De proeven die de Duitsers op dit gebied ten behoeve van hun luchtverdediging verrichtten, verliepen succesvol. Op 14 december 1939 wisten Duitse jagers zes van de twaalf bommenwerpers die over de Noordzee naderden neer te schieten. Op een afstand van vijftig kilometer werden ze waargenomen dooreen radarapparaat van het type Freya. Dwarsdoorsnede van de commandozaal. Commandozaal van Diogenes met (5) het mat glazen scherm met plattegrond van noordwest Europa en de gevechtleidings- officieren op de banken. Aan de andere zijde van het scherm zitten de Blitzmadel. De Duitse onderscheppingmethode bereikte in de loop van 1943 een hoge graad van perfectie. Zodanig zelfs, dat de Britten de verliezen die ze leden, niet meer konden aanvullen. Met enige beduchtheid besloten ze ertoe over te gaan de Duitse radar te storen. Beducht, omdat ze zich realiseerden dat de Duitsers met hetzelfde storings middel de Britse radar kon treffen. Het middel was simpel zilverpapier. Zilverpapier dat in pakken gebundeld werd en wanneer deze uit een vliegtuig geworpen werden, vielen ze open en vormden ieder op zich als het ware een wolk zilverpapier. Deze wolken reflecteerden de signalen van de radarzenders alsof het een aanstormende bommenwerper betrof. De Duitse nachtja gers joegen zo op bommenwerpers die er tot hun stomme verbazing helemaal niet waren. De verwarring was compleet. 24 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 26