om de vliegbasis op een boerendorp te laten lijken. Van dichtbij zie je echter de dikte van de muren zoals op de foto linksboven. Foto's Marjo Huijsmans De bunkers en manschappenverblijven in de Kop van Deelen zijn in een Heimschutzstijl gebouwd, camoufleerde men het vliegveld. De camou flage van de onopvallende, tussen bomen gesi tueerde werkplaatsen, hangars en gebouwen werd nog geaccentueerd door op de muren geschilderde ramen en deuren, waardoor de schijn werd gewekt dat het om boerderijen ging. De kleinschalige gebouwen waren gerangschikt als een boerendorp en de wegen waren bestraat met klinkers. De door de Duitsers uitgevoerde bebouwing van vliegveld Valkenburg in Zuid- Holland bij voorbeeld oogt vanuit de lucht als een lintdorp. De gebouwen op Deelen hadden muren van circa vijftig centimeter dikte, met twee centimeter dikke, plaatstalen raamluiken waarop het traditionele zandlopermotief was geschilderd. De zoldervloer bestaat uit 22 centimeter dik beton in plaats van het voor die tijd gebruike lijke hout. De portalen voor de buitendeuren waren ontworpen om granaatinslagen te voorkomen. De architecten slaagden er bijzonder goed in de talrijke gebouwen harmonieus in de omgeving te plaatsen met gebruikmaking van plaatselijke bouwelementen, zoals roodbruine bakstenen, dakpannen en een variatie in schild-, zadel- en wolfsdaken. Junkershalle De belangrijkste infrastructuur van de basis bestond uit startbanen, het rolbanenstelsel en de wegen naar de basis. Rondom de startbanen waren parallelbanen en rolbanen aangelegd zodat de vliegtuigen naar de onderkomens en opstelplaatsen konden taxiën. Om onderhoud te plegen aan de vliegtuigen werd er een Werft opgericht. De Werft was een technisch onderhoudscomplex dat uit verschil lende soorten gebouwen bestond waaronder de Junkershalle, een hal met aan elkaar geklonken boogoverspanningen die op dezelfde manier werden gefabriceerd als de vliegtuigen van deze firma. Om de vliegtuigen veilig en goed te kunnen stallen werd een groot aantal permanente han gars gebouwd. Deze Warmehallen werden ook in de vorm van een boerderij of schuur opge trokken en waren verwarmd om de vliegtuigen bij koude toch makkelijk te kunnen starten. Nachtjagd Aangezien de aanvliegroutes van de geallieerde bommenwerpers tijdens de oorlog over Links een boerderijvormige bunker. Foto uit het besproken boek Detail van het deurbeslag van het poortgebouw (rechts) van de Kop van Deelen, nu onderdeel van de leef- en gezinsgroepen van de Hoenderloogroep. Foto's Marjo Huijsmans februari 2010 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 23