Zwartenhoekse Zeesluis deels als nieuw Willem Heijbroek - De Zwartenhoekse Zeesluis, die ook bekend staat als 'Grote Petrus', werd in 1788 in de buurt van Axel (Zeeuws-Vlaanderen) gebouwd. Sinds eind vorige eeuw werd geijverd voor restauratie en plaatsing op de rijksmonumentenlijst. Beide acties slaagden. Een voorbeeld van, ondanks MoMo, particuliere invloed in de praktijk. De Zwartenhoekse Zeesluis, zeezijde. Na jarenlang verval nu hersteld. De zeesluis voorafgaand aan de restauratiewerkzaamheden. De afronding van de restauratie en onthulling van de sluitsteen. Foto's Willem Heijbroek IN 1998 IS DE TOESTAND VAN DE SLUIS erg slecht, als gevolg van veel begroeiing tussen de stenen en door plaatselijk verval. De stichting 'Oud Westdorpe' voert vanaf dat moment actie bij het waterschap 'de Drie Ambachten' om deze sluis te behouden, wat bij de wedstrijd 'Erfgoed al goed' uiteindelijk de eerste prijs oplevert. Heemschut vraagt ook aandacht voor het herstel en laat stu denten van de Hogeschool Zeeland het geheel opmeten. De suatie- en inundatiesluis van de Zwartenhoekse Zeesluis heeft drie gemetselde kokers. Daarmee kan men de afwatering, de suatie verzorgen van de Canisvlietpolder. In tijden van oorlog kan de sluis de polder ook onder water zetten (inunderen). Het jaartal van oplevering, 1789, is vastgelegd in een sluit steen. De sluis is zeer bijzonder vanwege de unieke constructie en de gebruikte techniek. Er is slechts één ander voorbeeld bekend: de St. Livinus in het nabijgelegen Reigersbosch. Deze sluis is echter niet meer zichtbaar, maar de bouwtekeningen ervan zijn wel bewaard gebleven. Deze werden gebruikt bij de opme tingen en bij de voorbereidingen voor het herstel van de Zwartenhoekse Zeesluis. In 2004 dient Heemschut een aanvraag in voor plaatsing van de sluis op de rijksmonumenten lijst; het jaar daarop wordt het verzoek - op de valreep - gehonoreerd. Intussen heeft de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) samen met een projectgroep, waarin de verschillende betrokkenen zijn verenigd, de begroeiing verwij derd en al kleine reparaties uitgevoerd. Na het verkrijgen van de status rijksmonument begint de eigenlijke restauratie. De zoete zijde, die sterk vervallen is wordt geconsolideerd; de zoute zijde volledig gerestaureerd. De natuurstenen bekledingen worden hersteld en ontbrekende delen gecompleteerd met nieuwe hardsteen uit China. De bakstenen bin nenwanden van de kokers worden opnieuw gevoegd en ontbrekende delen ingevuld. De oevers van de Zwartenhoekse kreek, die onder deel uitmaakt van de Ecologische hoofdstruc tuur (EHS), krijgen een aangepaste beplanting. IN. Heijbroek is voorzitter van de provinciale commissie Zeeland februari 2010 Heemschut 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 21