Stoomgemaal Oosterschelde van bouwval tot landmark 'endrac/ïmule 2006 'Vrienden begrepen niet hoe ik blij kon zijn met dat desolate gebouwencomplex' Cees Slager - Op de zuidkust van Tholen werd dit jaar precies een eeuw geleden het stoomgemaal 'Ooster schelde' in gebruik genomen als derde en laatste van de drie gemalen die het eiland begin 20ste eeuw rijk was. Dat het er nu als enige intacte stoomgemaal van heel Zeeland nog in volle glorie staat, mag een klein wonder heten. Want al in 1932 verloor het zijn functie doordat een eindje verderop aan dezelfde watergang een elektrisch gemaal in werking werd gesteld. Kees Slager op zijn uitkijkpunt bovenin de pijp van het geres taureerde stoomgemaal. Foto A.M. de Viet, Eendrachtbode Het stoomgemaal werd in 1932 wel ontmanteld, maar het gebouw bleef nog vele decennia als opslaggebouw voor het waterschap fungeren. In 1953 kreeg de 25 meter hoge schoorsteen ook een nieuwe bestemming toen de Dienst Bebakening en Betonning hem als geleidelicht voor de scheep vaart in gebruik nam. Daartoe werd bovenin de pijp een raampje uitgezaagd, waarachter een lantaarn werd geplaatst. Sindsdien spraken de schippers op de Oosterschelde van'het licht van Strijen', wat verwees naar het gehucht Strijenham, dat een eindje verderop ligt. In 1986 dreigde alsnog de ondergang van het gemaal. Het waterschap vatte het plan op om zowel het gebouw als de schoorsteen te slopen. Toen Willem Heijbroek van de op het eiland actieve stichting Huis en Heem dat ter ore kwam, trok hij aan de bel en wist hij het waterschap van dat heilloze voornemen af te brengen. De Belgische eigenaar van de machinistenwoning kon het gemaal voor een zacht prijsje overnemen als hij beloofde om het verwaarloosde gemaalgebouw op te knappen. 16 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 18