Over woorden en daden van een minister 'Als ambachtelijke smid moet je alles kunnen 'Wat kon iemand, wiens jeugd zich afspeelde in de nabijheid van dat ongebruikte karakte ristieke stationsgebouw nog aan steun verwachten van deze wet als daar de sloophamer dreigde Smederij Oldenhave BOGAERTS-VAN NULAND B.V. Leidekkers-, Loodgieters- en Koper werken, Zink- en Koperwerken in Felstechniek, lm- en Export dakleien info@bogaerts-van-nuland.ni Walstraat 3-5 - 5371 AL Ravenstein Telefoon 0486-411586 Postbus 15 - 5370 AA Ravenstein najaar van 2009 naar de beide Kamers stuurde. Opnieuw staan er prachtige teksten in van de minister, die graag vertelt dat hij flinke delen van de brief persoonlijk heeft geschreven. Zoals deze: 'Overal in steden, dorpen en landschappen zijn plaatsen van herinnering. Die kun je niet allemaal tot beschermd monument of gezicht benoemen, maar ze zijn wel onderdeel van de manier waarop we ons land beleven, inrichten en gebruiken. (-) De cultuurhistorie is nog lang niet in de haarvaten van ons ruimtelijk ordenings stelsel doorgedrongen. Monumentenambtenaren en betrokken burgers staan nogal eens met lege handen als plannen worden ontwikkeld. Om meer inhoud te geven aan de borging van cul tuurhistorie zullen gemeenten rekening moeten gaan houden met cultuurhistorische waarden.' Regels waar wéér iedereen het mee eens is. Alleen schuift Plasterk de verantwoordelijkheid wél op het bordje van de gemeenten. Zoals hij dat een jaar eerder ook deed bij de wijziging van de Monumentenwet. Toen werd het advi seren over monumentenvergunningen naar de gemeenten gedelegeerd. Terwijl uit rapporten van de Erfgoedinspectie duidelijk bleek dat maar liefst 35% van de gemeentelijke monumenten commissies zelf aangaf niet voldoende te zijn toegerust om de nieuwe taak goed uit te voeren. In de MoMo-beleidsbrief schuift hij dus de volgende taak naar de gemeenten. Want zij maken bestemmingplannen en daarbij moeten ze cultuurhistorische waarden van een gebied in kaart brengen en beschermen. Bij dat proces moeten ook betrokken burgers vroeg worden betrokken, zo geeft de minister als boodschap mee. Tja, allemaal leuk en aardig die deregulering, maar of er ook gaat gebeuren wat de minister wil, is maar de vraag. Veel gemeenten zitten niet te wachten op de volgende taak, zeker niet nu ze de uitvoering zelf moeten betalen. Tijdens een commissievergadering met de minister in de Tweede Kamer kwam dat aspect jammer genoeg amper aan de orde. Vandaar dat wij tijdens een vergadering van de commissies voor OCEtW en VROM/WWI in de Eerste Kamer besloten om de minister een gezamenlijke brief te sturen, waarin we onze zorgen uitspreken over de borging van het MoMo-beleid en hem een reactie vragen op enkele zaken, die al eerder door Eleemschut werden geformuleerd. Onze brief was amper verstuurd toen ik toevallig de lijst bezuinigingen onder ogen kreeg, die 'mijn' gemeente Tholen van plan is de komende vier jaren door te voeren. Want ook Tholen is net als elke gemeente deze winter druk doende om oplossingen te zoeken voor de tekorten als gevolg van de teruglopende rijksuitkeringen. Tussen allerlei andere bezuinigingsplannen las ik dat men 1 FTE (arbeidsplaats) wil besparen bij de afdeling Ruimtelijke Ordening doordat men voor de komende jaren - onder meer - inzet op minder grond- en monumentenzaken en geen monumentenbeleid' Zou er - zo dacht ik - nou ook maar één Haagse haan naar kraaien als die bezuiniging hier wordt doorgevoerd? En wat blijft er in de praktijk van veel kleinere gemeenten dan eigenlijk over van alle mooie woorden van de minister? C. Slager (schrijver/journalist] is sinds 12 juni 2007 lid van de fractie van de Socialistische Partij in de Eerste Kamer. Bedrijvenweg 6 - 7251 KX Vorden (0575) 55 14 28 <0575) 55 17 14 info@smederijoldenhave.n] sinds 1875 februari 2010 Heemschut 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 17