KllSl Limburg. Eys, het woonhuis De Pendile, de situatie na de sloop. Foto Ad Bokhorst Daar zal een privégarage worden gebouwd. Het verdwijnen van dergelijke belangwek kende panden zal in grote gemeenten niet vaak voorkomen, omdat daar het monumentenbeleid meestal op orde is. Dit is niet het geval in een aantal kleinere gemeenten, die soms geen onaf hankelijke monumentencommissie of gemeen telijke monumentenlijst hebben Dit laatste is overigens geen garantie voor behoud. Boven dien komt het regelmatig voor dat alles moet wijken voor financieel aantrekkelijke aanbie dingen. In de nieuwe wet krijgen de gemeenten alle vrijheid en kunnen zelfs rijksmonumenten onder de slopershamer vallen. Goed voorbeeld Het kan echter ook anders worden aangepakt. Naar aanleiding van protesten door een groot aantal organisaties, waaronder Heemschut, tegen het verminken van de Westelijke Oude Havendijk te Middelburg, liet die gemeente een onderzoek uitvoeren door tuin- en landschaps architecten Bosch en Slabbers naar mogelijk heden voor behoud. De uitslag van het onder zoek had bijstelling van de ingreep tot gevolg, dit tot tevredenheid van de organisaties. Middelburg trok kennelijk de conclusie dat con sultatie in een vroeg stadium op termijn haar vruchten afwerpt. Daarop heeft de gemeente in een volgend geval, de bouw van een nieuwe schouwburg in het park Molenwater, ruim tevoren overleg met Heemschut gepleegd en kon al vrij spoedig overeenstemming worden bereikt over een aantal randvoorwaarden. Deze condities zijn vastgelegd in een programma van eisen, welke bij de architectenselectie tot leidraad hebben gediend. Vooroverleg De vraag is in hoeverre gemeenten of pro vincies kunnen worden verplicht vooroverleg te plegen met betrokken organisaties, zoals Heemschut, Stadsherstel, vereniging binnen stad, natuurorganisaties en andere. Daarvoor zal de landelijke overheid dit soort organisaties moeten certificeren. De gemeenten zouden dan gehouden zijn bestemmingsplannen en cultuur waardebepaling aan bedoelde organisaties voor te leggen. Er kan altijd verschil van inzicht bestaan tussen partijen, maar het grote voordeel is dat zonder gezichtsverlies aanpassingen kunnen worden doorgevoerd. In veel gevallen worden dergelijke procedures op het gebied van natuur en milieu al gevolgd. Wij verwachten echter dat een dergelijke regeling op het gebied van cultuurbe houd nog niet spoedig zal worden doorgevoerd, wat betekent dat na de invoering van de nieuwe monumentenwet Heemschut als waakhond nog veel werk zal moeten verzetten. 1/1/. Heybroek is PR-adviseur van de provinciale commissie Zeeland van Heemschut, A. Bokhorst is PR-adviseur van de provinciale commissie Limburg. Zeeland. IJzendijke, in de Nassaustraat is het oudste pand van IJzendijke ondanks bezwaren gesloopt. Foto Willem Heijbroek MELOEN SU UITVOERDER Sloopwerken CRUMS-"- februari 2010 Heemschut 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 15