Zeeland Rechter voorkomt sloop rijksmonument Frank Vrolijk wAAiw.frankvrolijk.nl 070-3550831 Koudekerke - Het dorp Koudekerke bezit een vrijwel ongeschonden kerkring. Deze zou ontsierd gaan worden door de bouw van een nieuwe grote consistorie, die met zijn contras terende horizontale banden en ramen in geen verhouding staat tot de bouwstijl met verticale ramen van de 17e eeuwse zaalkerk. Door het extra ruimtebeslag zou de karakteristiek van de kerkring grotendeels verloren gaan. Zowel de Rijksdienst Cultureel Erfgoed (RCE) als Heemschut (mede in naam van de Heemkundige Kring Walcheren) maakten bezwaar tegen de door de gemeente Veere verleende sloopvergun ning van de neo-gothische consistorie en tegen de nieuwbouw. De gemeente Veere heeft de bezwaren bij de rechtbank in Middelburg gede poneerd met de vraag om over deze geenszins vlekkeloze procedure een uitspraak te doen. In eerste aanleg is het bezwaar van Heemschut wegens tijdsoverschrijding door de gemeente Veere ongegrond verklaard. Als gevolg van twee conflicterende brieven en tijdsoverschrijding van de kant van de gemeente heeft de rechtbank besloten het bezwaar van Heemschut toch mee te wegen. Door deze aanpassing heeft de proce dure meer dan een jaar vertraging opgelopen. Tijden de zitting op 18 december is de meeste aandacht gevestigd op de al dan niet terechte verlening van de sloopvergunning van de consi storie, die evenals de kerk op de rijksmonumen tenlijst staat. Bouwhistorisch onderzoek uitge voerd in opdracht van de RCE in 2007 wees uit dat de consistorie een zodanige cultuurwaarde vertegenwoordigt dat deze niet mag worden gesloopt. Toch heeft de gemeente Veere de sloopvergunning verleend; dit zou bij toepassing van de nieuwe monumentenwet (MoMo) ook zijn gebeurd. Het argument dat de consistorie door verschillende verbouwingen zijn cultuurwaarde zou hebben verloren kon door de gemeente niet worden aangetoond. Het door Heemschut ingebrachte argument, dat inmiddels een alternatief is gevonden in de vorm van een oud schoolgebouw, dat niet aan de Dorpsring ligt en daarmee het karakter niet aantast, werd door de rechter in haar beoorde ling duidelijk meegenomen. Het argument dat de nieuwbouw geen eenheid vormt met de kerk en de belevingswaarde van de omgeving sterk aantast, is door de rechtbank niet ontvankelijk verklaard, omdat dit uitsluitend op de bouw vergunning van toepassing is en bij de sloop geen rol zou spelen. Een dergelijke argumentatie zou niet in de nieuwe monumentenwet passen, Zeeland. De consistorie van de kerk van Koudekerke nu. Foto Willem Heijbroek omdat in een dergelijke situatie dan eerst de mogelijkheid voor herstel en herbestemming moet worden onderzocht. Het ligt in de lijn der verwachting dat er zich nog heel veel vergelijkbare gevallen zullen voordoen, waarbij Heemschut activiteiten zal moeten ontwikkelen voordat op alle fronten de nieuwe monumentenwet op de juiste manier zal worden toegepast. De rechtbank in Middelburg heeft het beroep van RCE, Heemschut en HMK gegrond verklaard en het Veerse besluit vernietigd. Willem Heijbroek boven het individuele. Heemschut heeft zijn zienswijze in februari kenbaar gemaakt en in juli herhaald toen het ontwerp-bestemmingsplan nogmaals ter inzage werd gelegd. Vanwege het grote aantal ingediende zienswijzen werd het pas in de gemeenteraadsvergadering van 15 december behan deld; vijfjaar nadat de raad een eerder ontwerpplan goedkeurde. Dat werd destijds door GS afgewezen. Het nu voorliggende plan is in grote lijnen hetzelfde als vijfjaar geleden, zij het dat de nieuwe tennisaccommodatie iets beperkter van omvang is (maar nu met een hoge schansmuur).en dat het parkeren voor de tennis- en rugbyvereniging op eigen terrein zoveel mogelijk wordt beperkt. Heemschut blijft bij de bezwaren. Antieke Bouwmaterialen Scheveningen De specialist in authentieke materialen voor interieur en exterieur "Materialen uit het verleden voor een perfecte sfeer in het heden" o.a. open haarden, sierbestrating, metselsteen, ornamenten, decoratie materialen, vloerdelen, plavuizen, tegels, balusters, sanitair, etc. Jan Keunen In- en verkoop: Hellingweg 177, Scheveningen Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag 9.00 - 17.00 uur. februari 2010 Heemschut 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 11