Heemschut Actief Zuid-Holland Lange strijd om gereformeerde kerk Noord-Brabant Bezwaren tegen verplaatsing tennispark Monster - Al bijna 10 jaar wordt de gereformeerde kerk in Monster bedreigd met sloop. De kerk naar ontwerp van architect Plooy in de stijl van de Amsterdamse school, is met zijn karakteristieke koperen toren beeldbepalend voor het dorp. Al die jaren bestrijdt Heemschut samen met de werkgroep Oud Monster, die in december 2000 de hulp van Heemschut inriep, de sloopplannen. De laatste jaren samen met het Cuypersgenootschap en de Tast Foree Toekomst Kerkgebouwen. De gereformeerde gemeente wil de kerk met plaats voor achthonderd gelovigen slopen en vervangen door een kleinere. Zuid-Holland. De al jaren metsloop bedreigde gereformeerde kerk in Monster. Foto: Leo Dubbelaar Technisch adviseur Van Hemert van de provinciale commissie vindt het gebouw gezien de stedenbouwkundige situatie en architectonische waarde zeer zeker van regionaal en lokaal belang. In november 2001 heeft Heemschut de gemeente in overweging gegeven de kerk op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Een voordracht - met steun van de toenmalige gemeente Monster - voor rijksbescherming werd door de minister in februari 2004 afgewezen. Het werd voldoende geacht dat van de belangrijke kerkbouwer Plooy al vier van zijn 25 kerken rijksbescherming hebben. Het lokale belang van de kerk werd onderschreven. Na de gemeentelijke herindeling tot de gemeente Westland is in samen werking met het Cuypersgenootschap en de Tast Force Toekomst Kerkgebouwen opnieuw getracht de gemeentelijke monumentstatus te verkrijgen. Na een positief advies van de monumentencommissie heeft het college het verzoek toch afgewezen. Ook na een positief advies van commissie Bezwaarschriften handhaafde het college zijn standpunt. De drie partijen hebben recentelijk bezwaar aangetekend bij de recht bank, met het verzoek het gemeentelijk besluit te vernietigen. Naast het voeren van deze juridische procedures voor behoud van de kerk is het van belang dat er alternatieven worden ontwikkeld. Het gegeven dat het gebouw te groot is en er behoefte is aan een kleinere ruimte moet toch uitgangspunt kunnen zijn voor alternatieven, zoals gedeelten een andere bestemming te geven. Ewout van der Dussen Den Bosch - Heemschut Noord-Brabant blijft bij zijn bezwaren tegen een deel van het Bossche bestemmingsplan Zuiderpark- Stadswalzone. De provinciale commissie is het weliswaar eens met de beoogde verdere restauratie van de oude stadsmuur en de aanleg van een ondergrondse parkeergarage met 1100 parkeerplaatsen, maar verzet zich tegen de verplaatsing van het acht banen en een clubhuis tellende tennispark van BTC De Pettelaer naar een andere plaats in het Zuiderpark. Het ontwerp- bestemmingsplan gaat er van uit, dat de vestingwerken door die verplaat sing beter zichtbaar worden. Het nieuwe park zou op een locatie nabij de Limietlaan buiten de belangrijkste zichtlijnen van het Zuiderpark blijven. In een door technisch adviseur ing. G. van der Vliet ingediende zienswijze noemt Heemschut de voorgestelde nieuwe locatie onacceptabel, omdat een vijf meter hoge schansmuur (tegen geluidsoverlast) bij het tennispark de zichtlijnen en schootsvelden onverantwoord aantast. De historische lijnen dienen gerespecteerd te worden; temeer omdat het onderhavige gebied op de provinciale cultuurhistorische waardenkaart als zeer waardevol is aange geven. Lichtmasten, ophoging van het terrein en de accommodatie van een naburige rugbyclub zullen het Zuiderpark onverantwoord aantasten. Het Bossche college van B Ft W ziet geen aanleiding het bestemmings plan te wijzigen. Het vindt dat het park juist in zijn ruimtelijke beleving wordt vergroot. Het college heeft weliswaar begrip voor de - ook door Heemschut gedeelde - bezwaren van de bewoners van de belendende Coornhertstraat, maar vindt dat het algemeen belang moet prevaleren 8 Heemschut februari 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 10