Zuid-Holland De Amerikaanse ambassade zoals die tegenwoordig is afgeschermd van de stad. Foto Fleemschut De Amerikaanse ambassade in Den Haag in 1960. Als de huidige veiligheidshekken rond de ambassade zijn verwijderd komt het kenmerkende gebouw weer beter tot zijn recht. Alleen de auto's van 1960 zijn gedateerd, maar niet minder fraai. Foto: Jan Versnel/MAI. Den Haag Rotterdam - Al eerder is op deze plaats berieht over de pleidooien van Heemschut Zuid-Holland om restaurant Old Dutch in Rotterdam en het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Den Haag als gemeentelijke monumenten te erkennen. Beide gemeente besturen hebben inmiddels een besluit genomen, maar wel verschil lend. Old Dutch monumentaal restaurant Op 2 juni heeft het college van burgemeester en wethouders van Rot terdam besloten Old Dutch aan te wijzing als gemeentelijk monument van Rotterdam. Een succes voor Heemschut! Daarmee is de cultuurhistorische waarde van Old Dutch erkend als een goed herkenbare herinnering aan het noodwinkelcentrum Dijkzigt na het bombardement op Rotterdam. Dat winkelcentrum functioneerde in de jaren veertig, vijftig en zestig als één van de belangrijkste commer ciële subcentra in Rotterdam. Het restaurant is een goed voorbeeld van de bijzondere wijze waarop de plaatselijke ondernemers met beperkte middelen de acute nood naar bedrijfsruimte snel wisten op te lossen. Het ontwerp van architect J.A. Lelieveldt heeft waarde als redelijk gaaf bewaard gebleven noodvoorziening, uniek voor de wederopbouwpe riode van Rotterdam. Door latere, ingrijpende stedenbouwkundige ingrepen is Old Dutch een solitair incident geworden in dit gebied. Het succes van Heemschut is nog niet definitief. De eigenaar van Old Dutch is niet blij met de aanwijzing. Hij heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen om de aanwijzing aan te vechten en een bezwaarschrift ingediend. Wordt dus nog - in elk geval via de website - vervolgd. Aarzelingen rond Amerikaanse ambassade Ondanks een uiterst positieve cultuurhistorische verkenning over de Amerikaanse ambassade in Den Haag, in opdracht van de gemeente geschreven door Wijnand Galema en Fransje Hooimeijer, heeft het college van B Et W met de verantwoordelijke wethouder Norden nog geen beslissing durven nemen. Het gebouw van de Amerikaanse architect Marcel Breuer (1902 -1981) is, vindt onder meer Heemschut, als gemeentelijk monument aan te merken. Het college stelt dat er ook tegengestelde oordelen van kenners en bewoners zijn en wil de voor- en nadelen 'goed tegen elkaar afwegen'. Ook worden Hagenaars uitgenodigd hun mening te geven of het gebouw moet blijven en of het een beschermd monument moet worden. Gemeenteraadslid David Rietveld heeft inmiddels voorgesteld er als nieuwe bestemming een stoelenmuseum te vestigen. Ook werd al een 'Marcel Breuer Designmuseum' voorgesteld. Op 2 juli was het precies 50 jaar geleden dat het gebouw van Breuer is opgeleverd. Daarmee voldoet het thans aan het criterium van minister Plasterk voor aanwijzing als rijksmonument uit de periode van de wederopbouw. Op zijn vorig jaar gepresenteerde groslijs van 100 wederopbouwmonumenten stond al wel het eveneens door Breuer ontworpen warenhuis van De Bijenkorf in Rotterdam. Heemschut nodigt bij deze Plasterk uit het twijfelende Haagse college uit de impasse te helpen door het gebouw aan te wijzen als Rijksmonument. Ewout van der Dussen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 7