8 Silo kan mooie duiktoren zijn 11 Zeeuwse museumwerf in bedrijf 18 Muurschilderingen gered 22 Richtlijnen 28 Voorbeeldige restauratie 34 Erfgoedvrijwilliger 14 Van historische vergissing naar stadsdeel 24 Bouwgeschiedenis opnieuw in kaart Rubrieken 4 Heemschut Actief 33 Erfgoednieuws Om te bekijken 38 Provinciale excursie 38 Erfgoedexcursie 39 Verenigingsnieuws 40 Ledenaanbieding en colofon Hergebruik van oude, vaak industriële gebouwen is een moeizaam proces. Ideeën zijn er genoeg: van een oude graansilo kun je best een duiktoren maken, meent de architect. De praktijk is weerbarstig, als het op de financiering aan komt. Toch biedt hergebruik grote kansen, schetst Rob Hendriks van DAAD Architecten. In Arnemuiden nam de gemeente Middel burg de werf Meerman over. Een rijksmo nument waar de tijd stil heeft gestaan. Het geheel krijgt een nieuw bestaan als museumwerf, waar onderhoud aan oude schepen het verleden levend moet houden. Het goede nieuws uit Almelo was in 2006, dat de muurschilderingen van Strawinsky konden worden gered bij de sloop van de Willibrordkerk, een naoorlogs gebouw. Reeent zijn delen van deze kerkversiering nog eens geëxposeerd. De schildering is gered, maar dat had ook met het gebouw gekund. Dit voorjaar werden de nieuwe Richt lijnen voor bouwhistorisch onderzoek gepresenteerd. Meer nog dan voorheen kun je hiermee snel bepalen in hoeverre een ingreep schade toebrengt aan de cul tuurhistorische waarde van een gebouw. De Richtlijnen worden een veelgebruikt hulpmiddel, verwachten de opstellers. Kasteel Waardenburg in Gelderland is, na tientallen jaren voorbereiding, eindelijk geres taureerd. Een voorbeeld voor hoe dat moet, vindt Hans Bollebakker, die de werkzaamheden jaren op de voet volgde. Alleen wat echt niet meer te herstellen was is vervangen, waardoor de oorspronkelijkheid beter werd bewaard en bovendien de restauratiekosten beperkt bleven. Het Cuypersgenootschap jubileert, een kwart eeuw na de oprichting. De strijdbare organi satie die opkomt voor 19de en 20ste eeuws erfgoed ziet een verschuiving van de aandacht: de vooroorlogse bebouwing is tegenwoordig, op incidenten na, in vertrouwde handen, maar de wederopbouwtijd is nog steeds vogelvrij. Sloop als nationale ramp. De Oostelijke haven van Amsterdam is tegenwoordig een prachtige, nieuwe woonwijk, centraal in Amsterdam en aan het water van het IJ. Nu eens niet is het gebied, na het vertrek van de haven activiteiten, kaalgeslagen en opnieuw ingedeeld. Veel van het oude werd her gebruikt. Een nieuw wandel- en fietsboek voert langs de hoogtepunten. Het Korenmetershuis in Amsterdam, date rend uit de 17de eeuw, is de afgelopen maanden aan de hand van de nieuwe Richtlijnen bouwhistorisch onderzoek bestudeerd. Tijdens de Open Monumen tendagen werden de bevindingen, het eerste rapport op grond van de nieuwe Richtlijnen, aangeboden aan het Amster damse stadsdeel centrum en aan Bureau Monumenten en Archeologie Amsterdam. oktober 2009 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 5