In het cultureel erfgoed kun je er niet omheen dat de bestemming van een gebouw vaak moet worden aangepast om het voor hernieuwd gebruik geschikt te maken. Dat is dan meteen ook de reden om uiteindelijk af te zien van restauratie. Slopen is simpeler. Dat het ook anders kan vertelt architect Rob Hendriks uit Beilen. Het bureau Daad Architecten adviseert bijvoorbeeld, om vooraf niet te veel eisen te stellen. Een Programma van Mogelijkheden biedt veel meer kansen op hergebruik. Dan kan een overtollig geworden bedrijfsgebouw zich soepel voegen naar een tweede leven. Naar aanleiding van de prikkelende uitspraken van Vineent van Rossem in de laatste uitgave van Heemschut kwam een aantal reacties binnen. Het is goed om voortdurend na te denken welke kansen er zijn om erfgoed beter op de kaart te zetten. Lang niet alle ideeën zijn haalbaar. Zonder monumentaal bezit zal Heem- schut nooit een National Trust worden. Heem schut werkt echter binnen haar mogelijkheden aan kansen om erfgoed beter voor het voetlicht te brengen en neemt het op voor de belangen. Deze maand hebben wij mede de Federatie Instandhouding Monumenten opgericht. Samen met andere professionele organisaties willen we, luisterend naar het particuliere monumenten- veld, belangrijke thema's landelijk agenderen. We zijn ook blij met de aandacht van dagblad Trouw voor ons erfgoed. Hun interactieve kaart maakt een van de plannen, waarvoor u als lid vorig jaar een extra bijdrage werd gevraagd, overbodig. Via Trouw is er inmiddels de interactieve website waarop waardevol en bedreigd erfgoed kan worden geplaatst. Uw extra bijdrage zetten we daarom graag in voor dat wat u als lid ook aangeeft zeer belangrijk te vinden: de beïnvloeding van de politiek om meer voor behoud van ons erfgoed te doen. Samen met Kunsten '92 werken we als erfgoedorga nisaties aan een strategische agenda. Doel is om (aankomende) politici voor, tijdens en na de gemeenteraadsverkiezingen te informeren en te enthousiasmeren. Nog te vaak is er onwetend heid over de kansen én taken die er liggen bij gemeenten, bijvoorbeeld voor het opzetten van een eigen monumentenbeleid. Bij de start van de campagnes van de partijen voor de verkiezingen van maart 2010 wordt duidelijk of erfgoed ook echt de aandacht krijgt die het verdient. Een andere insteek is die van de Richtlijnen Bouwhistorisch Onderzoek. Voor verbouwing, herbestemming of restauratie is bouwhistorisch onderzoek vereist. De nieuwe Richtlijnen maken het mogelijk een objectieve waardenstelling te maken van het object, dat als basis dient voor toekomstige ontwikkelingen. Een complete, industriële haven in Amsterdam, het Oostelijk Havengebied, is in twintig jaar omgevormd tot nieuwe woonwijk waar de oude bebouwing en verkaveling grotendeels opnieuw kon worden gebruikt. Hergebruik van een stadsdeel, waar je tegenwoordig op ontdek kingstocht naar het verleden kunt gaan. Karei Loeff directeur Kantoor van DAAD Architecten in Beilen in een voormalig fabrieksgebouw. Foto Eric Ie Gras 2 Heemschut oktober 2009 r Restauratie en hergebruik

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 4