Bouwhistorische opname Korenmetershuis Verenigingsnieuws Monumentendag trekt 850.000 bezoekers 'Ten strijde met Van Rossem' FIM opgericht i >.&- fe si Els Iping, voorzitter van Stadsdeel Centrum, ontving het eerste exemplaar van het onder zoek. Foto Heemschut Tijdens de Open Monumentendag werd de bouwhistorische opname van het Korenmeters huis aan Els Iping (stadsdeelvoorzitter Stads deel Centrum Gemeente Amsterdam) en Martin van Dort (Commissie Welstand en Monumenten Stadsdeel Centrum) overhandigd. Het onderzoek werd in opdracht van Heem schut door Gabri van Tussenbroek en Eveline van Schie van het Amsterdamse Bureau Monu menten Et Archeologie (BMA) uitgevoerd (zie ook pagina 24). Hierbij is conform de Richt lijnen Bouwhistorisch Onderzoek gewerkt, die in april onder auspiciën van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, de Stichting Bouwhis- torie Nederland, de Vereniging Nederlandse Gemeenten, het Atelier Rijksbouwmeester en de Rijksgebouwendienst verscheen. Doel van deze richtlijnen is om opdrachtgevers en uitvoerders van bouwhistorisch onderzoek een handvat te bieden bij het maken van afspraken en het afstemmen van het resultaat, op de vraag en het doel van het onderzoek (zie pagina 22). Bouwhistorisch onderzoek moet dienen als onderleggeren uitgangspunt van planvorming met betrekking tot onderhoud, restauratie en ontwikkeling. Heemschut onderschrijft deze richtlijnen, aangezien de toepassing bijdraagt aan een betere afweging over sloop en behoud van waardevol cultureel erfgoed. De bouwhis torische opname kunt u downnloaden via www.heemsehut.nl. De Open Monumentendagen in het weekeinde van 12 en 13 september in meer dan 360 gemeenten trok minstens 850.000 belangstel lenden naar paleizen, stadhuizen, woonge bouwen, bedrijfspanden en andere beziens waardigheden. Thema was dit jaar Op de kaart, waarbij in de meeste monumenten uitvoerig werd stilgestaan hoe dit erfgoed sinds het ont staan op kaarten is weergegeven. De zetel van de Bond Heemschut, het 17de eeuwse Koren metershuis in Amsterdam, ontving in twee Elly Ameling steunt de uitspraken van Vineent van Rossem in het vorige nummer van Heemschut: "Hij noemt de dingen bij hun soms verschrikkelijke naam, en ik vraag mij af of zulke artikelen toegezonden worden aan de verantwoordelijke besturen van gemeenten en aan de regering. De ongelooflijke onkunde, laksheid, en natuurlijk geldsehraperij zouden dan een duidelijke en 'aanvallende' kritiek tegenover zich vinden. dagen tijd vele honderden bezoekers. Publiekstrekkers waren landelijk het Vredes paleis in Den Haag, de Commandobunker in Seheveningen en de vernieuwde universiteits bibliotheek in Utrecht. In 's Hertogenbosch lokte het Huis van Bewaring een massaal publiek, en in Leeuwarden de Blokhuispoort, eveneens een gevangenis. In Amsterdam was de belangstelling overweldigend bij het Koninklijk Paleis op de Dam, het woonhuis van architect Cuypers en Hotel Kaboel. Volgend jaar vindt de Open Monumentendag plaats in het weekend van 11 en 12 september. Het thema is dan 'de smaak van de 19de eeuw'. Die mensen lezen 'Heemschut' niet. Anders zou er wel vaker iets ten goede keren, of aan de slechte ideeën geen gevolg gegeven worden. Met andere woorden, kan Heemschut met generaal van Rossem ten strijde trekken?! Misschien is Heemschut wel te beleefd' Heemschut-directeur Karei Loeff reageert, zie het voorwoord: 'Het is goed om voortdurend na te denken welke kansen er zijn om erfgoed beter op de kaart te zetten. Heemschut werkt binnen haar mogelijkheden aan kansen om erfgoed beter voor het voetlicht te brengen en neemt het op voor de belangen daarvan.' Heemschut is nauw betrokken bij de oprichting, afgelopen zomer, van de Federatie Instand houding Monumenten (FIM). Deze nieuwe monumentenorganisatie richt zich op drie hoofdpunten. Een uitwisseling van alle zaken van beleid en uitvoering inzake instandhouding en/of beheer van monumenten in de ruimste zin des woords; het bepalen van gezamenlijke visies over beleid inzake instandhouding en beheer en als derde het actief uitdragen van die gezamenlijke visie op politiek en ambtelijk niveau. De aanleiding tot de oprichting vloeit voort uit de opheffing van het Nationaal Contact Monu menten, waarin beheers- en belangenorgani saties verenigd waren. De doelstelling van de opvolger, de Stichting Erfgoed Nederland (SEN), maakt rechtstreekse belangenbehartiging niet (meer) mogelijk. Uit het voormalige direeteu- renoverleg van professionele organisaties, aan gesloten bij het NCM, is de nieuwe krachten bundeling gegroeid, aanvankelijk als Werkgroep Instandhouding Monumenten (WIM). oktober 2009 Heemschut 39 1 p mstmm •3 - wM tóf

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 41