Provinciale excursie excursi Zaterdag 17 oktober Geo Schilte - Hare Majesteit de Koningin opende zaterdagoch tend 13 juni het Koninklijk Paleis Amsterdam na een grondige reno vatie en gedeeltelijke restauratie van het interieur. Na de komende reno vatie van de buitengevel wordt het paleis in de toekomst weer gebruikt voor staatsbezoeken. De Drentse Provinciale Commissie van Heemschut verzorgt zaterdag 17 oktober een excursie langs oude en nieuwe landgoederen van Eelde en Paterswolde. Het dingspil (Drents rechtsgebied) Noordenveld stond in het verleden dikwijls onder invloed van de stad Groningen. Een aantal strategisch belangrijke huizen heeft in de vijftiende en zestiende eeuw een rol gespeeld in conflicten, waarbij de stad Groningen betrokken was. In de Kop van Drenthe was men in belangrijke mate op de stad Groningen georiënteerd. De Gro ninger magistraten en andere vermogende families waardeerden het Drentse land en bouwden later hun buitenhuizen op fraaie plaatsen, bij voorbeeld in Eelde en Paterswolde. Enkele van die buitenhuizen zullen wij bezoeken, zoals Hoog-Hullen en het Landgoed De Braak. Voor we per bus de landgoederen en tuinen bezoeken, zal ing. Rob Schreibers van de gemeente Tynaario aan de hand van het Landsehapsontwikkelingsplan Tynaario een toelichting geven op de nieuwe ont wikkelingen in de landgoederengordel van Eelde en Paterswolde. Programma 10.30 uur: Ontvangst in Huize Lemfer- dinge, Lemferdingelaan 2, Eelde (telefoon: 050-3091377), om 11 uur toelichting op de geschiedenis van het gebied door Rob Schreibers. 12.00 uur: Lunch, aansluitend vertrek per bus naar landgoederen en tuinen. 16.00 uur: afronding, drankje. Kosten/aanmelden De kosten bedragen 25 per persoon; niet-leden betalen 27.50. Ter plaatse contant betalen. U kunt zich voor de excursie aanmelden via e-mail bij roelie-geerts@hetnet.nl, of telefonisch 0592-242057 De oude raadszaal van het Koninklijk Paleis na de restauratie. Foto Rijksgebouwendienst Met een krachtig 'Welkom thuis majesteit' richtte de burgemeester van Amsterdam, Job Cohen, zich tot koningin Beatrix, die bij de heropening van het paleis werd vergezeld door HKH prinses Margriet. Het paleis is weer toegankelijk, niet alleen voor de Koninklijke familie, maar op de ruime openingstijden ook voor belangstellenden. Rijksbouwmeester Liesbeth van der Pol ging in op de voortdurende bemoeienis van velen met het gebouw op de Dam. Ze vergeleek het paleis met een kathedraal: 'Generatie op generatie werkt eraan en het is nooit klaar.' De afgelopen drieënhalf jaar heeft onder leiding van de Rijksgebouwendienst een reno vatie, modernisering en deelrestauratie van het interieur van het paleis plaatsgevonden. Naast een noodzakelijke, ingrijpende asbestsanering zijn ook verouderde installaties vervangen. Voor de ontvangsten, staatsbezoeken en tentoon stellingen die plaatsvinden in het paleis waren eveneens aanpassingen nodig op het gebied van accommodatie voor gasten, bezoekers en personeel. Ook is de keukenvoorziening gemo derniseerd. Daarnaast is een aantal kunstwerken, waar onder de schilderingen in de plafonds en schouwen en een groot deel van de collectie empiremeubilair gerestaureerd. Thans zijn meer ontvangstzalen voor het publiek opengesteld dan voorheen. Het resultaat is een prachtig monument, dat in alle glorie is hersteld. De leden van Heemschut hebben dit zelf kunnen vaststellen tijdens de vier erfgoedexcursies die in augustus en sep tember in het paleis zijn gehouden. Gea Schilte organiseert voor de Bond Heemschut de publieksevenementen. Zie ook het themanummer over het Koninklijk Paleis op de Dam in Heemschut juni 2009. 38 Heemschut oktober 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 40