Sloop van de Pius X-kerk in Amsterdam, 2008. Er waren voorstellen voor behoud, maar die werden genegeerd. Het terrein blijft nog jaren braak liggen. Foto Heemschut Het Centraal Station in Amsterdam van Cuypers wordt geregeld aangepast aan de almaar groeiende en veranderende reizigersstromen, maar houdt desondanks de bekende uitstraling. Het Wibauthuis, verguisd en bewonderd. Inmiddels gesloopt. Op de voorgrond, standbeeld voor Wibaut. Zien we hier een accentverschuiving van 19de eeuw naar de wederopbouw? Hoewel er nog veel te doen blijft met de negentiende eeuw - en we die ook niet laten liggen - zijn de belangrijkste gebouwen, voor zover nog bestaand, inmiddels wel beschermd. Er resteren vooral zaken op lokaal niveau en een enkel vergeten geval. Op het gebied van de wederopbouw voltrekt zich daarentegen een nationale ramp. Die is vergelijkbaar met wat er in de jaren zestig en zeventig met negen- tiende-eeuwse architectuur is gebeurd. Zelfs gebouwen uit Plasterks top 100 worden zonder enige reflectie gesloopt. Panden of gebieden die niet op die lijst staan, zijn volstrekt vogel vrij, ook al staat hun waarde niet ter discussie. Ook is het nog heel normaal monumentale kantoorgebouwen of flats compleet te strippen onder het mom van bescherming. Dat is precies wat we nu zo betreuren na veel vroege red dingsacties van iets minder jonge monumenten. Hoe wordt het jubileum gevierd? We hebben een kleine en een grote jubileum excursie voor onze leden, er komt een speciale uitgave van ons bulletin, en we hopen nog voor het eind van dit jaar met een speciale uitgave voor onze leden te komen, een dvd met foto's en gegevens van alle katholieke kerken in Nederland. Wat zijn de plannen voor de komende jaren? Doorgaan met het voeren van acties, met het verzorgen van publicaties en met onze andere activiteiten. Voorkomen dat, onder het excuus van het opheffen van regeltjes, de wetgeving zo aangetast wordt dat erfgoed vogelvrij wordt. Bijna niemand in Nederland wil eindigen in Belgische toestanden. Zorgen dat de bescherming van twintigste-eeuws erfgoed eindelijk volwaardig wordt geregeld. Hoe bent u bij deze organisatie beland, waarom spreek juist dit onderwerp u aan? Via een actie die ik bij een plaatselijke organi satie in Amsterdam voerde, en omdat ik blijk baar was opgevallen als architectuurhistoricus, kwam ik in aanraking met het genootschap. Ik vind architectuur zo interessant, omdat dit een vorm van kunst, cultuur en erfgoed is die letterlijk om ons heen staat, die onze wereld bepaalt. Wat is uw grootste passie? Privé: het verzamelen van boeken op het gebied van architectuur en archeologie, de twee onderwerpen waar ik ook mijn geld mee verdien. Daarnaast mensen hun erfgoed laten leren kennen, via onderzoek en onderwijs. Wat is uw favoriete object? Eerlijk gezegd heb ik dat niet, ik vind te veel dingen leuk en interessant om een keuze te kunnen maken. Misschien de stad Amsterdam, waar ik mijn hele leven al woon en die ik lang zamerhand steeds beter leer kennen. Wat is uw grootste ergernis? De momenteel in Nederland erg sterke neiging om aan de ene kant luid om minder regels te vragen, maar tegelijkertijd ook hard te gillen om overheidoptreden als iemand eens iets eigenzinnigs doet, iets dat als vervelend ervaren wordt. Een voorbeeld uit Amsterdam: 'iedereen' vond het belachelijk toen het stadsdeel een huiseigenaar in De Pijp een paar jaar geleden dwong zijn roze geschilderde gevel te confor meren aan de kleuren van de rest van de straat. De wereld was net zo goed te klein toen, een paar jaar daarvoor, een bedrijf zijn kantoor(tje) op een binnenterrein - overigens met toestem ming van de welstandscommissie - knaloranje schilderde. Velen lijken niet meer te willen beseffen dat het een niet zonder het ander kan. Wat zou u doen met een miljoen? Een paar mooie projecten op het gebied van erfgoed betalen, bij voorkeur een combinatie van onderzoek naar en verkenning van behoud en herwaardering. En een grote actie beginnen om de zorg voor ouderen en gehandicapten te verbeteren. Wat daar op dit moment gebeurt is dieptriest. oktober 2009 Heemschut 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 37