Vladimir Stissi, voorzitter jubilerend Cuypersgenootschap Voorzitter van het Cuypersgenootschap, Vladimir Stissi. Foto Iwan Baan Brigitte Linskens - Vladimir Stissi is voorzitter van het Cuypersgenootschap. Het genoot schap, opgericht in 1984, zet zich in voor behoud en bescherming van negentiende en twintigste-eeuws erfgoed in Nederland. Hierbij ligt de nadruk op architectuur, stedenbouw en interieurkunst. Daarbij hoort ook het stimuleren van onderzoek. De vijf vaste vragen aan de erfgoedvrijwilliger zijn aangevuld met andere, omdat er heel veel over het genootschap te vertellen is. Wat was de directe aanleiding voor de oprichting? De aanleiding voor het oprichten van het Cuypersgenootschap vormden de plannen tot 'restauratie' van de Sint Servaas in Maastricht. Daarin moest een volledig monumentaal Cuy- persinterieur vrijwel helemaal wijken voor een gedeeltelijke (en voor een belangrijk deel zeer hypothetische) reconstructie van de middel eeuwse situatie. Eigenlijk alleen omdat een paar van de betrokkenen de neogotiek lelijk vonden. De mensen van het eerste uur waren onder veel anderen Wies van Leeuwen, Bernadette van Hellenberg Hubar en Guido Hoogewoud. Hoeveel leden telt het Cuypersgenootschap, hoe is de spreiding over Nederland? We hebben rond de 450 leden, verspreid over het land, maar met concentraties in en rond Amsterdam en in Brabant en Limburg. Ons ledenbestand is zeer gevarieerd. Er zitten veel arehiteetuurhistorici bij, maar ook leken die geïnteresseerd zijn in het onderwerp. Daar naast zijn er veel mensen en organisaties lid die plaatselijk actief zijn om erfgoed te behouden en beheren. Enerzijds speelt de behoefte aan kennis en informatie een rol, anderzijds de steun voor behoudsacties, in het algemeen of in specifieke gevallen of categorieën. En enkele zeer betrokken nazaten van Cuypers behoren tot de leden! Het Cuypersgenootschap is ontstaan als actiegroep. Geldt dit nog steeds? Ja en Nee. Hoewel ontstaan als actiegroep is de kennispoot, die bijvoorbeeld blijkt uit ons Jaarboek en uit bijdragen aan diverse andere kleine en grote publicaties, ook vanaf het begin heel belangrijk geweest. Geleidelijk zijn we ook steeds meer betrokken geraakt bij beleidsma tige zaken. We overleggen regelmatig met de Rijksdienst en met andere publieke organen, en natuurlijk met andere erfgoedorganisaties. Door de veranderende wet- en regelgeving, maar ook omdat er steeds meer beschermd is, is actievoeren relatief minder belangrijk geworden, al gebeurt er nog steeds veel op dit gebied. De kennis van en waardering voor recenter erfgoed is ook toegenomen. Wat heeft het Cuypersgenootschap in de afgelopen jaren bereikt, wat zijn de grootste successen? Ik ben zelf erg tevreden over onze betrokken heid bij de vernieuwing van het Rijksmuseum. Hoewel het overleg lang niet altijd even mak kelijk was, en we zeker niet op alle punten onze zin hebben gekregen, heb ik de indruk dat het respect voor het bestaande gebouw bij veel van de betrokkenen de afgelopen jaren sterk gegroeid is. Dat ligt zeker niet alleen aan ons, maar is wel mooi om te zien. En dan is er de eeuwig durende actie rond het Sankt Ludwig complex in Vlodrop, waar de minister gelukkig (en terecht) nog steeds zijn poot stijf houdt en de sloopplannen blijft tegenhouden. Een actuele actie die de goede kant op gaat speelt rond de het voorma lige psychiatrisch ziekenhuis Meerenberg in Bloemendaal. Hier zijn de plannen om een deel van het monumentale complex tot ruïne te verbouwen vernietigd. Helaas is het ruïneplan vervangen door plannen tot algehele sloop van hetzelfde deel. Wat is er de afgelopen 25 jaar misgegaan, en waarom? Jammer genoeg leidt de steeds stringentere wetgeving vaak tot onnodige sloop. Zelfs in de gevallen waarbij gemeenten voor behoud zijn, of waar gemeenten er een procedurele puinhoop van maken. Beruchte gevallen zijn het Wibauthuis in Amsterdam-Oost en de Pius X kerk in Slotervaart. In het laatste geval heeft een deelraad zich niets aangetrokken van een brede coalitie van buurtgroepen, erfgoedor ganisaties en de gemeente Amsterdam. Na de sloop vorig jaar bleek vervolgens, dat het ter rein nog jaren braak zal liggen. 34 Heemschut oktober 2009 I f In het geweer tegen sloop naoorlogse bouw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 36