Archeologie Diverse archeologische onderzoeken zijn hier in het verleden uitgevoerd. Om zicht te krijgen op de oorspronkelijke omvang van de burcht is in 1961 onder leiding van prof. J.G.N. Renaud aan de zuidzijde (rivierzijde) van de hoofdburcht gegraven, waarbij onder meer delen van de weermuur en van een vierkante en ronde toren zijn aangetroffen. Ten behoeve van de restauratie-uitvoering zijn toen in de westelijke vleugel door archi tectenbureau Rappange enkele proefsleuven gegraven. Deze sleuven lagen nog goeddeels open en werden onderwerp van nader onder zoek in 2004 door drs. T.C. Bauer en prof. H.L. Janssen. Van Rappange is geen onder zoeksverslag bekend, van Bauer Et Janssen daarentegen waren opmetingsresultaten, profieltekeningen en foto's voorhanden. Tenslotte kreeg het ADC Areheoprojecten te Amersfoort de opdracht om de archeologische begeleiding (protocol opgraven) uit te voeren, dat plaats vond gedurende de periode 2007 - 20089. Renaud's werk leverde zicht op de oorspronkelijk omvang van de Waardenburg. Bauer Et Janssen verschafte precieze meetresul taten terwijl De Boer Et Alma (ADC) ondermeer hebben aangetoond dat er een motte onder het huidige veelzijdige kasteel ligt. De voorburcht is aan de westzijde gelokali seerd, met aanwijzingen dat er nog een tweede voorburcht moet hebben bestaan. Deze zijn op basis van de aangetroffen aardewerkresten te dateren tussen het laatste kwart van de 13e en het eerste kwart van de 14e eeuw. Voor het restauratiewerk is van directe bete kenis dat enkele belangrijke vondsten alsnog door middel van planaanpassing konden worden behouden voor eventueel nader onder zoek. Dit zijn onder andere een bakstenen put, een muurfundering en een belangrijke profieldam waarin zich de afdeklaag van de motte bevindt10. Sober en doelmatig De dagelijkse leiding van de restauratie berustte bij de heren Ganzevles, Gerdessen, en Bakkeren. Dit bleek een gouden combinatie die leidde tot een restauratie op maat, tot in elk detail verantwoord. Opdrachtgever, architect, aannemer en Fase 1: Herstel van de eikenhouten buiten deur naar de traptoren. Meester timmerman, Eric Boom in de werk plaats van aannemer Nico de Bont, met de uitgezaagde bovenzijde Enkele decennia terug zou deze deur nog op de container belanden. Foto's Flans Bollenbakker Fase 2: Meester en leerling timmerman: het raamwerk onder zijde wordt aangeheeld en verlijmd. Fase 3: De deklaag wordt zwaluwstaarts- gewijs aangebracht, rustend op het eerder verlijmde raamwerk. Fase 4: De deklaag is op het snijvlak afgeschuind en wordt naadloos tegen het oude houtwerk aange bracht. Voor aanslui ting van de houtnerf wordt zorgvuldig zorg gedragen. 30 Fleemschut oktober 2009 É&jS»£i8iÉfiï •ifi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 32