Sober en doelmatig Voor het exterieur is bijvoor beeld van belang hoe verloren gegaan metselwerk opnieuw moet worden ingevuld, met dezelfde steen of met in identiek formaat uitgevoerd nieuwe steen. Hans Bollebakker - De restauratie van de oude motte burcht Waardenburg in het Gelderse Waardenburg (gemeente Neerijnen) heeft een voorberei dingstijd van enkele decennia gehad. In die lange tijd zijn de restauratie opvattingen fundamenteel gewijzigd. De restauratie is daardoor ongewild trendzettend in zijn benadering en techniek geworden. Toen rudolf de cock in 1265 de Waardenburg (in het dorp Hier of Hiern, later Weerdenburg/Waardenburg) middels landruil met graaf Otto II van Gelre verwierf, ving hij terstond aan met het bouwen van een versterking op de bestaande motte. Het aanzien dat dit met zich meebracht verschafte Rudolf een plaats in de ministrialiteit, waardoor hij op den duur tot de edelen kon gaan behoren1. Het geslacht De Coek dat tot de Gelderse edelen wordt gerekend2, treffen we in de persoon van Gisiberti de Coci ook aan op kasteel Nederhe- mert3. Deze tak nam ook nog al eens de naam Van Hemert aan. Rudolf die oorspronkelijk de familienaam De Chatillon draagt, noemde zich De Coek4. Bouwhistorisch onderzoek Het vooronderzoek dat richtinggevend voor de restauratie is, werd verricht door het Bureau voor Bouwhistorie en Architectuurgeschiedenis te Utrecht5. Dat bureau verrichtte tevens de restauratiebegeleiding, omdat tijdens restau ratiewerkzaamheden meer bouwsporen in het licht zouden komen. Interieur en exterieur zijn geheel onderzocht, vastgelegd en tijdens de restauratie waar nodig aan revisie ten behoeve van waardestelling onderworpen. De bevin dingen daarvan zijn neergelegd in een vervolg rapportage6. De resultaten daarvan - neerge legd in tussenrapporten - waren richtinggevend voor de restauratie. Het onderzoek leverde veel gegevens op. Het meest in het oog springend is de fasering en datering van de verschillende bouwdelen variërend van 1265 tot 18957, die uitvoerig per periode werden beschreven8. Beantwoording van voor de hand liggende vragen leveren maatwerk op. Voor het exterieur is bijvoorbeeld van belang hoe verloren gegaan metselwerk opnieuw moet worden ingevuld, met dezelfde steen (indien voorhanden) of met in identiek formaat uitgevoerd nieuwe steen. En wat te doen met het voegwerk? Hoe de bin nenruimten aan te pakken en welke periode is uitgangspunt bij herstel? Onderzoeksresultaten van gevel en halfronde toren aan de noordzijde van de ringbureht -uniek in Nederland - leverde tot dusver onbe kende informatie op die van belang is voor de interpretatie van veelzijdige kastelen. 28 Heemschut oktober 2009 De Waardenburg als gedroomde restauratie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 30