t J Gabri van Tussenbroek en Pieter Vlaardingerbroek - Sinds 1967 is het Amsterdamse Korenmetershuis op de Nieuwezijds Kolk de zetel van de Bond Heemschut. In het voorjaar van 2009 stelde directeur Karei Loeff vast dat er eigenlijk veel te weinig bekend was over het gebouw, dat eigendom is van de gemeente Amsterdam. Hij bena derde het gemeentelijke Bureau Monumenten 6t Archeologie (BMA). Vrijwel tegelijkertijd verschenen de nieuwe Richtlijnen Bouwhis torisch Onderzoek. BMA greep de vraag van Heemschut aan om de Richtlijnen in de praktijk te toetsen door een onderzoek uit te voeren naar de bouwgeschiedenis van het Korenmetershuis. Architectuurhistorische essentie van het Korenmetershuis als boogstelling. Tekening BMA/Pieter Vlaardingerbroek Het Korenmetershuis vanuit het zuidoosten, aquarel van J.G.L. Rieke (1817-1898). Stadsarchief Amsterdam DE AMSTERDAMSE KORENMETERS kregen al in 1558 een plaatsje op de Kolk. Al snel moet er een stenen gebouwtje zijn ver rezen, maar veel is daar niet over bekend. In 1620 besloot het stadsbestuur echter dat het tijd was om het gebouw te vernieuwen. In dat jaar verrees het gebouw dat er tegenwoordig nog steeds staat. Driehonderd jaar lang bleef het in gebruik bij het gilde van Korenmeters en diens rechtsopvolgers. Daarna werd het persmuseum en bureau van de Vereniging de Amsterdamse Haven, totdat de Bond Heem schut zich er in 1967 in vestigde. Zowel door zijn gebruiksgesehiedenis, ontwerp als bouwhistorie heeft het Korenmetershuis een hoge monumentwaarde. Daarbij zijn niet alleen veel elementen uit de zeventiende eeuw bewaard gebleven; ook laat het gebouw zijn geschiedenis nog goed aflezen aan een aantal bouwsporen. Tevens is het een voorbeeld van hoe er rond 1900 in Nederland over restaureren werd gedacht. Architectuur Tijdens het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) werd in Amsterdam op grote schaal gebouwd. Stadsmeestersteenhouwer Hendriek de Keyser, stadsmeestermetselaar Cornelis II Danckerts en stadsmeestertimmerman Hendrik Jacobsz Staets zwaaiden de scepter over de toenmalige dienst Publieke Werken. Zij waren als collectief verantwoordelijk voor het ontwerp en de bouw van vele stadswerken, waaronder het Koren metershuis. 24 Heemschut oktober 2009 L:EFDE Bouwgeschiedenis van het Korenmetershuis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 26