j Richtlijnen Aanvragen mmmmm Kerk van Beets (N-H). Najaar 2009 zal gestart worden met de restauratie van deze laatmiddeleeuwse kerk. In de houten gewelven huizen actieve boktorren en bonte knaagkevers. Als voorbereiding op de restauratie heeft Jan van der Hoeve hier in 2007 bouwhistorisch onderzoek gedaan. Foto Jan van der Hoeve van 2000 primair gericht op verdere professio nalisering van het vakgebied bouwhistorie zelf, de nieuwe Richtlijnen beogen meer. Er is daarom veel aandacht besteed aan vraag stelling en definitie van noodzakelijk bouwhis torisch onderzoek. Zo bevatten de Richtlijnen een op de prak tijk gerichte lijst van aandachtspunten die een opdrachtgever in staat stelt om snel een consistent Plan van Onderzoek te maken. Omdat waardestellingen in toenemende mate een breder cultuurhistorisch karakter dragen, wordt de methodologie van onderzoek en waarderen uitgebreid behandeld. Alleen met geobjectiveerde cultuurhistorische waardestel lingen is het mogelijk restauratiebeslissingen te verantwoorden en te toetsen. Op grond van een waardestelling kunnen tevens adviezen worden verstrekt voor beheer en onderhoud. Hendriks en Van der Hoeve benadrukken dat de Richtlijnen geen kant en klare recepten bieden. Het blijven richtlijnen, breed gedragen richt lijnen. Bouwhistorie is een ervaringswetenschap en dat zal ook zo blijven. Toegenomen interesse In de afgelopen decennia is de interesse voor cultuurhistorie enorm toegenomen. Niet alleen bij historici, maar ook bij eigenaren en bezoe kers (toeristen) en bij de overheid. De geschie denis en de betekenis van een plek is voor velen nu een vraag die meeweegt bij een restauratie of herbestemming. Wie een ingreep aan een gebouw of gebied wil doen, moet steeds vaker verantwoorden in welke mate die ingreep de cultuurhistorie schaadt. Per object zijn steeds drie dimensies van belang: de gebruiks-, de vastgoedeconomische- en de cultuurhistorische dimensie. Door middel van bouwhistorisch onderzoek, uitgevoerd vol gens de Richtlijnen, kan de cultuurhistorische dimensie inzichtelijk worden gemaakt en kan deze op gelijkwaardige wijze bij een restauratie of verbouwing worden meegewogen. Pilot voor Amsterdam Aan het Korenmetershuis in Amsterdam, de huisvesting van de Bond Heemschut, vond afgelopen zomer bouwhistorisch onderzoek plaats volgens de nieuwe Richtlijnen. Voor de gemeente Amsterdam vormt dit onderzoek een toets of de Richtlijnen in de praktijk hanteer baar zijn. Gezien de zorgvuldige aanpak van de totstandkoming, is het geen echte verrassing dat volgens de eerste berichten de Richtlijnen uitstekend toepasbaar blijken te zijn. A. Lieth is freelance auteur; B. Linskens is redacteur van Heemschut De Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed (RCE, eerder RACM en nog eerder Rijksdienst voor de Monumentenzorg), de Stichting Bouwhistorie Nederland, de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), het Atelier Rijksbouwmeester en de Rijksgebouwdienst hebben gezamen lijk de uitgave van de Richtlijnen in een grote oplage mogelijk gemaakt. Naast het cahier dat vooral vakinhoudelijk van opzet is, is er een publieksfolder samen gesteld die onder meer bij gemeenten te verkrijgen is. In deze brochure wordt ingegaan op het werk van de bouwhis- toricus, het belang van bouwhistorisch onderzoek en de verschillende fasen in het onderzoek en het bouwplan. De nieuwe Richtlijnen (ISBN/EAN: 978-90- 9024049-7) zijn aan te vragen via de websites van de RCE (info@cultureelerfgoed.nl) en van de Rijksgebouwendienst (info.infofoon@minvrom.nl). Of bel naar 033 - 4217456 of 0800 - 899 1103. In sommige gevallen vereist de overheid een bouwhistorisch onderzoek om bijvoorbeeld een verbouwplan in verband met een vergun ning of subsidie op de juiste waarde te kunnen toetsen. Uw gemeente kan u adviseren over goede en betrouwbare bouwhistorici. en analyseren cultuurhistorisch erfgoed oktober 2009 Heemschut 23 onderzoek Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed Stichting Bouwhistorie Nederland Vereniging Nederlandse Gemeenten Atelier Rijksbouwmeester Rijksgebouwendienst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 25