prachtig museum kunnen zijn. Het is te hopen dat de Nederlandse overheid wijzer wordt, en dat met de herziening van de monumen tenwet dergelijke situaties voortaan worden voorkomen. Aan het eind van zijn bezoek aan Kampen meldde de minister: 'Het komt wel goed met Kampen'. Daarmee suggereerde hij dat voor de finan ciering van de restauratie wel een oplossing gevonden zou worden. Of het ook goed zal komen met de bescherming van modern religieus erfgoed in het algemeen is nog zeer de vraag. Dat zal in belangrijke mate afhangen van de kaders die tijdens de Modernisering van de Monumentenzorg dit najaar worden vast gesteld. Th. Jelsma is werkzaam als zelfstandig adviseur op het gebied van religieus erfgoed in Nederlanden daarnaast actief in diverse burgerinitiatieven Verder lezen www.moderniseringmonumentenzorg.nl, www.reliwiki.nl,vbmk@erfgoedhuis-zh.nl. Theodore Strawinsky Theodore Strawinsky (1907=1989) werd als oudste zoon van Igor Strawinsky en Catherine Nossenko geboren in St. Petersburg, en woonde in Frankrijk en Zwitserland. Hij was een leerling van Georges Braque en André Derain en exposeerde over de hele wereld met zijn vrije schilderwerk. Op diverse locaties in Europa vervaardigde hij ramen, moza ïeken en muurschilderingen. Beroemd zijn de vele glasramen in de Eglise du Christ-Roi in Freibourg, Zwitserland en de mozaïeken in de Sacré Coeur in Genève. Indrukwekkend zijn ook de religieuze muurschilderingen bij de Eglise du Getse- mani, Casale Corte Cerro, Novara in Noord-ltalie. In Nederland maakte hij naast de muurschilderingen in Almelo ook schilderingen in de Onze Lieve Vrouwe van Fatimakerk in Breda (nu in gebruik als makelaarskantoor), in de St. Martinuskerk in Gennep en in de St. Lucaskerk in 's-Hertogenbosch. In 2005 verscheen het boek: De Willibrordkerk, het erf goed van Dom Hans van der Laan, Jan de Jong en Theodore Strawinsky, door Hans Holtmann. De muurschilderingen staan hier geheel in afgebeeld. Het is te bestellen bij Woning stichting St. Joseph Almelo. Meer informatie is verder te verkrijgen via het Instituut Collectie Nederland, de Stichting Kerkelijke Kunst Nederland of de Zwitserse Fondation Theodore Strawinsky. Onderdelen van de lange, door Atelier voor restau ratie en conservering De Manenstegell in Deventer verwijderde muurschilde ring van Strawinsky. Foto De Manenstegell oktober 2009 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 23