helaas een sloopvergunning, ondanks een drin gend protest van erfgoedorganisaties, de Jan de Jongstiehting en de Zwitserse Fondation Theodore Strawinsky. Voor het erfgoedbeleid vormt deze zaak een belangrijke leerschool. Jong erfgoed blijkt zeer kwetsbaar te zijn in lokale afwegingen. Het behoud van complete ensembles staat nog weinig op de kaart. Religieuze interieurs ont snappen nog grotendeels aan de aandacht van bestuurders en het publiek. Dramatisch Ook de situatie van de Buitenkerk in Kampen toont dat er aan het Nederlandse monumen tenbeleid nog veel te verbeteren valt. De kerk is een prachtig 14de eeuws Rijksmonu ment, gelegen vlak achter het schilderachtige IJsselfront van Kampen. Rijksmonumenten horen te kunnen rekenen op subsidie voor een deel van de onderhoudskosten. Flun voortbe staan wordt tenslotte geacht van algemeen maatschappelijk belang te zijn. Maar in de praktijk van de Nederlandse monumentenzorg is dat blijkbaar vaak anders. Past een restau ratie niet binnen een nieuwe regeling, of is de pot al leeg, dan gaat de subsidie voor een monument gewoon niet door. In Kampen heeft men te maken met het pro bleem van een verzakkende toren, die de hele kerk met zich mee trekt. Er zijn grote scheuren zichtbaar in het fraaie beschilderde plafond. In het interieur zijn visnetten gespannen om te voorkomen dat bezoekers vallende kalk op hun hoofd krijgen. Onlangs is een begin gemaakt met het herstel van de fundamenten van de toren. Subsidie voor de restauratie van de kerk zelf bleef uit, omdat de begroting niet binnen de regelingen paste. Het college van B Ft W van Kampen besloot daarom drie jaar na een bezoek van minister Van der Floeven nu minister Plasterk uit te nodigen om de urgentie duidelijk te maken. Waar voldoende structurele financiering voor erfgoed ontbreekt blijft een beschamende vorm van bedelen noodzakelijk voor ieder dramatisch voorbeeld. Misschien heeft het geholpen. Daags na zijn bezoek aan Kampen meldde minister Plasterk aan de Tweede Kamer dat hij de subsidiemoge lijkheid voor het onderhoud van rijksmonumen tale kerken verruimt van 100.000 euro tot 1 miljoen. Zo geeft hij alsnog een deel van de 40 miljoen euro uit die door het strenge financieringsbeleid van de afgelopen jaren op de plank is blijven liggen. Onzeker Floe het verder moet met de muurschilderingen van Strawinsky is nog niet duidelijk. Woning corporatie St. Joseph Almelo riep voor het beheer van de schildering de Stichting Hel icon Almelo in het leven. Men hoopte aanvankelijk de schilderingen te kunnen verkopen. Door het grote formaat blijkt dit een lastige opgave te zijn. Interesse voor het werk is inmiddels getoond vanuit Zwitserland en Rusland. Zo dreigt een belangrijk religieus kunstwerk uit ons land te verdwijnen. Er bestaan bij de cor poratie voorts plannen voor de bouw van een museum voor moderne kunst of een cultuur centrum, onder meer om deze schilderingen te kunnen huisvesten. Indien de Willibrordkerk tijdig (gemeentelijk) beschermd was geweest, dan had ook dit bijzondere kerkgebouw een 20 Fleemschut oktober 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 22