r 'Begin niet met een Programma van Eisen, maar met een Programma van Mogelijkheden' Interieur van DAAD Architecten. Foto Christiaan de Bruijne De voormalige rechtbank in Groningen. Het archief is verbouwd tot bibliotheek van de Universiteit Groningen. Foto DAAD Arehitecten/Christiaan de Bruijne Exterieur van de voormalige rechtbank in Groningen. Foto DAAD Architecten/ Christiaan de Bruijne geweldig meubel, een opslagmachine: drie stalen vloeren boven elkaar, verdiepingshoogtes van ruim twee meter en elf lange rijen met kasten. Die constructie en de strenge sfeer van Justitie zijn gehandhaafd, maar er zijn vides in de vloeren aangebracht en vensters gemaakt. De cellen zijn nu computerruimtes voor stu denten, de graffiti aan de muren is nog te zien.' Bij een utilitair gebouw blijft de historie zo afleesbaar, maar de nieuwe gebruikers moeten zich er ook op hun gemak voelen. Het voor malige werkgestieht Norgerhaven op het gevangeniscomplex in Veenhuizen uit 1893 is omgebouwd tot kantoorgebouw en daarbij ver dwenen de tralies. Hendriks: 'Die zaten er oor spronkelijk niet en dat vonden de medewerkers prettiger. Maar de plaats in de muur waar een grote deur voor een vorkheftruck was gemaakt is gedicht met oorspronkelijke steensoort, die wel een ander metselverband kreeg. Zo bleven de littekens zichtbaar.' Metzelaar De vensters van het voormalige gesticht zijn gerestaureerd en voorzien van enkel glas. Aan de binnenzijde kwamen nieuwe vensters met dubbel glas, die open kunnen. Ook zijn extra nieuwe vensters aangebracht. 'Dit was een utilitair gebouw, de constructie paste bij het gebruik. Maar architect Metzelaar had gevoel voor ritme en daarop wilden wij voortborduren. De nieuwe vensters zijn eigentijds, maar corres ponderen met het ritme van de spanten binnen, waarmee het nieuwe gebruik van de ruimte aan de buitenkant afleesbaar is.' Het ontwerp was niet onomstreden, Hendriks moest het tot bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (sinds dit voorjaar Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) bepleiten voor het goedkeuring kreeg. Strenge regels voor hergebruik zijn er niet, vindt Hendriks. Zeker bij gebouwen die geen bescherming genieten, is praktisch denken zijn motto. 'Kijk naar de mogelijkheden. Als je een fabriek wilt ombouwen tot appartemen tencomplex, dan krijg je te maken met het Bouwbesluit, dat bij voorbeeld voorschrijft hoe groot de ramen moeten zijn in verhouding tot het vloeroppervlak. Dan kun je concluderen, dat er te weinig ruimte is voor ramen en wordt het slopen. Maar je kunt ook aanpassingen in het vloeroppervlak maken of aan een andere functie denken.' Daad Bij het kantoor van Daad in Beilen werkte die aanpak. 'Dat was een opslagruimte van de ACM, een aankoopcentrale van boeren. We moesten in vier maanden verbouwen. Een extreem korte tijd, maar zo gaat het vaak bij dit soort pro jecten. We sloopten, ontwierpen en bouwden tegelijkertijd. Dat leerde ons interessante uit- voeringsfouten te accepteren en daarvan weer gebruik te maken. Het resultaat kun je zien als je met de trein van Zwolle naar Groningen rijdt. Even voorbij station Beilen aan de linkerkant.' Eric Ie Gras is redacteur van Heemschut Daad werkt samen met de Groninger Hanze hogeschool en Adviesbureau Van der Weele aan een onderzoek naar hergebruik van silo's. Reeent verscheen hiervan een verslag. Zie ook www.daad.nl. 10 Heemschut oktober 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 12