Hendriks heeft genoeg ervaring. Links: Het kantoor van DAAD Architecten in Beilen was eerder een opslagruimte van de aan koopcentrale van boeren ACM. Foto Eric Ie Gras Onder: Architect Rob Hendriks. Foto Eric Ie Gras Hij was betrokken bij de renovatie van monumenten als het Goudkantoor op de Gro ninger Grote Markt en de Van Mesdagkliniek in diezelfde stad. Daar stelde Daad zich terughou dend op. 'Met nieuwbouw kon je de kwaliteit van het bestaande eigenlijk niet overtreffen. Dan kies je voor behoud en restauratie.' Naast behoud en restauratie onderscheidt Hendriks twee andere ontwerphoudingen: contrast en dialectiek. Architecten die voor het contrast kiezen, maken duidelijk waar de grens tussen oud en nieuw ligt. Ze restaureren het oude zorgvuldig en bij toevoegingen kiezen ze voor moderne materialen en technieken. Zelf komt hij vaak terecht bij de derde mogelijk heid, de dialectiek. 'Zeker als het gaat om niet echt monumentale, maar we! karakteristieke gebouwen zoals fabriekspanden. Die zijn histo risch interessant, maar meestal niet ontworpen op schoonheid. Dan zoek ik een doordringing van oud en nieuw, waarbij een vorm en een sfeer ontstaat die beide overstijgt.' Silo Hendriks vertelt over een voorstel voor hergebruik van een silo aan de Groninger Friesestraatweg. 'Het was de zoveelste veran dering aan een gebouw waaraan voortdurend verbouwd was. Een ondernemer wilde er een Turks bad, een hammam, vestigen. We zagen daar wel wat in, omdat je het gebouw daarmee met minimale aanpassingen een nieuwe functie kon geven. In de kelder de baden, op de begane grond onder de silotrechters een restaurant met uitzicht naar boven. Omdat de silo zware, verticale lasten kan dragen, wilden we bovenin een zwembad bouwen met uitzicht over de stad. Verdiepingen in de schacht aanbrengen was vanwege de constructie van het gebouw te duur geworden.' Het plan ging niet door, omdat de ondernemer de financiering niet rond kreeg. Hendriks: 'Voor een silo in Duitsland bedacht een collega het plan om er een duiktoren van te maken. Wij maakten zelf plannen om van een silo in Haaks bergen een museum met een café en atelierwo ningen te maken. Bij een graansilo in Groningen willen we in de silokokers werkruimten voor zelfstandigen aanbrengen. De bouwaanvraag daarvoor loopt. Dat is onze aanpak. Begin niet met een Programma van Eisen, maar met een Programma van Mogelijkheden. Gedetailleerde eisen blijken vaak niet haalbaar in een complex met een eigen structuur. Dan volgt uiteindelijk de sloop van een gebouw, dat een waardevol, nieuw bestaan had kunnen krijgen.' Rechtbank De voormalige rechtbank in Groningen is een ander voorbeeld. 'We wilden het gebouw, dat oorspronkelijk stamt uit de middeleeuwen en geregeld is verbouwd, uitgebreid en uiteindelijk overgoten met een uniforme justitiesaus, lees baar maken als een optelsom van de verschil lende ingrepen in de geschiedenis. Daarom ook is een deel van de lambrisering uit de jaren zestig van de vorige eeuw ongemoeid gelaten. Ook die hoort bij de historie. Het archief werd bibliotheek van de universiteit. Er stond een oktober 2009 Heemschut 9 'Van silo kun je duiktoren of hammam maken'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 11