De Berghuizer papierfabriek aan het Apeldoorns kanaal in Wapenveld. Onder de luchtbrug van de papierfabriek, boven de transporthallen. Foto's Marcel Overbeek Wapenveld: De gemeente Heerde heeft op 3 april een sloopvergunning verleend voor een aantal bedrijfsgebouwen van de Berghuizer papierfabriek in Wapenveld. Direct daarna is men begonnen met de sloop van enkele onder delen, hoewel de vergunningverlening pas op 14 april werd gepubliceerd. De Stichting Recre atie Wapenveld heeft bezwaar gemaakt tegen de sloopvergunning, omdat sommige gebouwen op het terrein van de voormalige papierfabriek in aanmerking kunnen komen voor de monu mentenstatus en bovendien beeldbepalend zijn voor Wapenveld en het Apeldoorns Kanaal. De Berghuizer papierfabriek werd in 1890 gesticht op een terrein tussen het Apeldoorns Kanaal en de lokaalspoorlijn Hattem-Apel- doorn, door de ondernemer J. Cremer. Cremer bezat eerder een papierwatermolen in het Twentse Ootmarsum. In de loop der jaren groeide de fabriek uit tot een groot concern, dat later door fusies en overnames uiteinde lijk in bezit kwam van een Finse papiergigant. In 2007 besloot dit concern de vestiging in Wapenveld te sluiten. De bedrijfsgebouwen op het fabrieksterrein, die deels nog dateren uit het begin van de twintigste eeuw, hebben geen enkele beschermde status. Dit ondanks de monumen tale waarde van enkele bedrijfsgebouwen en de bijzondere relatie van het fabriekscomplex met het Apeldoorns Kanaal.Tot de belangrijkste bedrijfsgebouwen behoren het kantoor uit 1941, de grote in beton opgetrokken trans porthallen die direct aan het kanaal werden gebouwd in 1955 en enkele oude, in baksteen opgetrokken bedrijfshallen. De betonnen watertoren van het bedrijf werd al jaren geleden afgebroken. 44 Industria

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 46