Flevoland beschermd dorpsgezicht tussen kasteel Huize Ruurlo en de kerk van Cuypers. Heemschut laat zich in haar zienswijze en bedenkingen leiden door het omgevingsgerichte denken, waarbij niet alleen naar de objecten wordt gekeken, maar veel meer naar hun plaats in de waarde volle omgeving. In deze opvatting wordt aan sluiting gezocht bij de uitgangspunten van het door de minister aangekondigde project MoMo, dat de opmaat moet zijn voor een nieuwe monumentenwet. Het appartementenplan heeft in de buurt een storm van protest ontketend. Rob Lureman Opgravingen behouden Terborg - Heemschut maakt zich sterk voor behoud, bescherming en het blijvend zicht baar maken van door archeologisch onderzoek blootgelegde historische funderingen in het centrum van het Oude IJsselstadje Terborg. De resten zijn tevoorschijn gekomen na de sloop vorig jaar van een aantal panden en het daarop volgende archeologische onderzoek van het bureau RAAP. Het gaat om de restanten van vermoedelijk een van de stadspoorten, een 15e of 16e eeuwse put en de fundamenten van een laatgotisch pand dat na stormschade is afgebroken. Voor behoud en herstel van dit pand, dat de rijksmonumentenstatus had, voerde Heemschut in 1989 vergeefs actie. Voor een zestiende eeuwse gewelfkelder kwam het archeologisch onderzoek van RAAP te laat, die kelder heeft reeds het veld moeten ruimen. Op het terrein waar de vondsten zijn gedaan, is een pleintje met woningbouw geprojecteerd. Heemschut wijst de gemeente Oude IJsselstreek in een brief op de grote cultuurhistorische waarde van de funderingen. Als die worden geconserveerd en blijvend zichtbaar worden gemaakt, zou het sterk verpauperde centrum van Terborg er een belangrijke bezienswaardig heid bij kunnen krijgen. Bezwaar tegen sloop schoorsteen Spijk - Het op de noordoever van de Boven- Rijn ten zuiden van Lobith gelegen dorp Spijk ontwikkelde zich rond 1900. Het was de tijd van de bouw van veel steen- en dakpanfa- brieken, waarvan die van Spijk uit 1862 dateert. In de huidige tijd van fabriekssluitingen vormt het behoud van de schoorstenen een groeiend probleem. Te veel schoorstenen verdwijnen, waardoor een karakteristiek element in het rivierenlandschap dreigt te verdwijnen, mogelijk ook de schoorsteen van Spijk. Heemschut heeft bezwaar tegen het verlenen hiervan aangetekend. Ondersteunend hierbij is de rapportage door drs. P. Nijhof in Ruimte voor cultuur, december 2002 van de RACM, waarin de schoorsteen een hoge waardering kreeg. Daarnaast zijn met de huidige eigenaar afspraken gemaakt om de schoorsteen te behouden. Wij kijken uit naar de reactie van de gemeente. Behoudsontwikkeling, Heemschut helpt mee Noordoostpolder - De gemeente Noordoost polder heeft Heemschut Flevoland gevraagd actief betrokken te zijn bij wat 'behoudsont wikkeling' wordt genoemd. De Provinciale Com missie Flevoland zal mee werken in de gemeen telijke commissie die zich bezig houdt met het in beeld brengen van markante kenmerken in het landschap van de poldergemeente. Hiertoe behoren de 'belvedere-gebieden' zoals de voor de polder kenmerkende 'assenkruizen' in het wegennet van de polder en de bomensingels rond boerderijen in het landelijk gebied. Werkeiland nog niet in veilige haven Lelystad - Dankzij intensieve bemoeienis van Heemschut is het gelukt plannen voor ontsie rende hoogbouw op het voormalige Werkeiland Lelystad om te buigen. Plannen van projectont wikkelaars zijn inmiddels in meer aanvaardbare richting omgebogen, waardoor het oorspron kelijke karakter van deze oudste bewoonde plek van Flevoland en startpunt van Oostelijk Flevoland beter behouden blijft. Toch blijft Heemschut zich inzetten om in het in ontwikkeling zijnde bestemmingsplan het behoud van karakter definitief veilig te stellen. Erik Bos hu ijzen april 2009 Heemschut 7 Gelderland. Resten van de blootgelegde put in Gelderland. Resten van de blootgelegde put in Terborg uit de 15e eeuw. Foto: Gerco Mons Terborg uit de 15e eeuw. Foto: Gerco Mons

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 9