Heemschut Actief Friesland Gelderland Friesland. De directeurswoning in Aldeboarn. Foto Jan Piet de Boer Gelderland. Het bouwterrein (op de voorgrond met hek) bij de kerk van Cuypers in Ruurlo. Foto: Rob Lureman Directeurswoning zuivelfabriek bewaard Aldeboarn - In november 2003 bereikten Bond Heemschut de eerste verontrustende berichten over mogelijke verkoop en sloop van de direc teurswoning van de voormalige zuivelfabriek De 'Torenmeter' in Aldeboarn. Woningstichting Woonwille (tegenwoordig Welkom) had haar oog laten vallen op het terrein om er twintig seniorenwoningen te bouwen. De dorpsbe langenvereniging meldde het geval bij Bond Heemschut die vervolgens actie ondernam en de gemeente Boarnsterhim wees op haar verantwoordelijkheid. In augustus 2004 liet de gemeente weten, dat woningbouw niet door ging en de woningstichting geen partij was. In juni 2005 bleek de situatie geheel anders te liggen en werd door de betreffende woning stichting een sloopvergunning aangevraagd voor de fabrieksgebouwen inclusief de direc teurswoning. In haar reactie op de sloopaanvraag heeft Bond Heemschut de betrokken partijen gewezen op de waarde van een dergelijk gebouw voor een dorp als Aldeboarn, waar de zuiveleultuur tot ver in de 20ste eeuw hoogtij vierde. Veel van de toekomstige bewoners van de seniorenwo ningen hebben hier herinneringen aan. Onzeker was het of er gehoor zou worden gegeven aan de oproep van Heemschut. Het gebouw was immers wel meegenomen binnen het Monu- menteninventarisatieprojeet, maar werd uitein delijk niet geselecteerd. Ook het beschermde dorpsgezicht van Aldeboarn bood geen soelaas, omdat de begrenzing ervan circa 50 meter van de woning verwijderd lag. Gelukkig heeft het geval in Aldeboarn samen met een vergelijkbaar geval in Grou*) de woningstichting Welkom op andere gedachten gebracht en lijkt het beleid te zijn gewijzigd. Zowel in Grou als Aldeboarn zijn uiteindelijk de gebouwen bewaard gebleven en zijn pogingen gedaan deze te integreren in de nieuwbouw. In Aldeboarn is Welkom hier redelijk in geslaagd, door drie appartementen in de directeurswoning te maken. De woning ligt temidden van appartementenblokken die qua vorm en hoogte eningszins doen denken aan de fabrieksgebouwen. Binnenkort worden de appartementen opgeleverd. Jan Piet de Boer In dezelfde periode speelde er een vergelijkbaar geval in het naburige Grou waar de 'Sinnewente', de directeurswoning van de voormalige fabrieksdirec teur van de Halbertsma-houtfabriek, door dezelfde woningstichting gesloopt zou worden om plaats te maken voor seniorenwoningen. De gemoederen liepen hoog op, omdat dit beeldbepalende gebouw voor de Grousters een belangrijke emotionele waarde vertegenwoordigde. De Halbertsma's zorgden in het dorp immers al meer dan een eeuw voor werkgele genheid. Behoud dorpsgezicht Ruurlo - Heemschut heeft grote moeite met de omvang van een te bouwen complex van 11 zorgappartementen in het centrum van het dorp Ruurlo in de Gelderse Achterhoek. Het bouwplan zoekt in alle opzichten de grenzen op. De toelaatbare goothoogte uit het bestem mingsplan wordt met drie meter overschreden en het bebouwingsoppervlak wordt meer dan verdubbeld vergeleken met de omvang van een ter plaatse gesloopt winkel-woonhuis. In een bij de gemeente Berkeiland ingediende zienswijze wordt gewezen op de aantasting van het landelijk ogende dorpsbeeld ter plaatse. Tegenover de bouwplaats staat de St. Wil- librorduskerk (1868) van Cuypers met pastorie, terwijl in de directe omgeving van het beoogde appartementencomplex zes gemeentelijke monumenten zijn gesitueerd. De gemeente Berkeiland wil via toepassing van artikel 19 vrijstelling verlenen van de beper kingen in het bestemmingsplan. Heemschut vreest dat er een wezensvreemd element zal verschijnen op een ziehtloeatie in de nu nog gave dorpsrand. Het bouwblok voegt zich door z'n dominerend karakter op geen wijze naar de omringende bebouwing die beseheiden van aard is. Daardoor is sprake van een ernstige aantasting van de huidige belevingswaarde. Ook verhouden de bouwvoornemens zich niet met de plannen voor een (gemeentelijk) 6 Heemschut april 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 8