Heemschut Actief Groningen Drenthe Groningen. De gasfabriek als horecabestemming. Links een schets van het interieur, rechts de buitenzijde met terras. Illustraties Harald Mooij. Gasfabriek Bedum bedreigd Bedum - De Bond Heemschut heeft 19 januari met een zienswijze gereageerd op de ont werpbeschikking van B Et W van de gemeente Bedum om de voormalige gasfabriek aan het Boterdiep 40 WZ te slopen op grond van artikel 11 van de Monumentenwet. De gasfabriek geniet voorbescherming omdat voor dit indu strieel monument een monumentenaanvraag is ingediend door Beemer Aarfgoud. Sloop van de gasfabriek zou een groot verlies zijn voor Bedum. De fabriek kreeg een hoge waardering in het PIE-rapport. Volgens deskun digen is dit gebouw een van de fraaiste, nog bestaande kleine gasfabrieken in Nederland. Het gebouw is niet alleen in de provincie Gro ningen maar ook landelijk gezien een zeldzaam gave gasfabriek met een opvallende, art-deco- aehtige architectuur. In opdracht van de gemeente Bedum heeft het Advies- en Ingenieursbureau DHV een uitvoerig onderzoek verricht naar de staat van het fabrieksgebouw en van de vervuiling van het gebouw en de bodem. Het rapport van DHV laat zien dat reiniging van de bodem met behoud van de fabriek mogelijk is, al zijn daar wel extra kosten aan verbonden. Voor de gasfabriek wordt in het DHV-rapport een horecabestemming mogelijk geacht (zie afbeelding). Het is dus mogelijk plannen te ontwikkelen, met behoud van de gasfabriek. Vijftig jaar geleden werd in Slochteren gas aangeboord, al een halve eeuw wordt er gas geproduceerd in Groningen. Dit lijkt ons hét moment om dit bijzondere gebouw te bewaren, omdat het een beeld geeft van de gasproductie in de tijd voor 1959. Tineke Vooijs Vervenershuis blijft in Erica Erica - de inwoners zelf zeggen op Erica- ligt over de Verlengde Hoogeveense Vaart een brug die vanouds min of meer de belangrijkste plaats in het dorp is. De verbinding tussen Sehoone- beek en Emmen lag daar al vóór het kanaal gegraven was. Toen een pad, nu een weg. Het ligt dan ook voor de hand dat de belangrijkste gebouwen om de brug heen stonden. Dat zijn de drie huizen van de aanzienlijkste verveners. Door inspanningen van Heemschut is een van die huizen rijksmonument geworden en een ander gemeentelijk monument. Het meest opvallende huis bleef onbeschermd. Een pro jectontwikkelaar heeft zijn oog op die locatie laten vallen. Hij heeft meteen een sloopvergun ning aangevraagd voor het niet-beschermde pand. De gemeente kon dat op juridische gronden niet weigeren. Heemschut is daartegen in het geweer gekomen, maar de bezwaren- eommissie wees de argumenten van Heemschut af, wat overigens te verwachten was. Mede door onze actie heeft de wethouder die met monumentenzaken belast is wel met de projectontwikkelaar gesproken. Deze heeft gezegd, dat hij van inzicht veranderd is en dat hij van sloop zou afzien. Het huis staat er nu nog steeds en zal waarschijnlijk ook blijven staan. Belangrijk, want het huis is niet alleen heel karakteristiek, het laat ook een gedeelte van de geschiedenis zien. Vervening was niet altijd een positieve zaak, maar het hoort ook bij de ontwikkeling van de veenkoloniën. Oudste stenen huis gemeentelijk monument Nieuw-Amsterdam - In Nieuw-Amsterdam is het oudste stenen huis dat gebouwd is voor een veenbaas van de sloop gered. Het huis heeft een interessante geschiedenis. Het had eerst slechts een bouwlaag met een kap. Rond 1916 is er een bouwlaag op gekomen. De onderste laag is gepleisterd en heeft vensters met wenkbrauwen en kuiven, de tweede laag is ongepleisterd. De ontlastingsbogen boven de vensters zijn heel anders vormgegeven. Het dak is gedekt met Lucas IJsbrandspannen, wat ook al bijzonder is. Heemschut heeft zich erg inge spannen om de sloop tegen te gaan. Omdat er juridisch geen speld tussen te krijgen was, leek het een verloren zaak. Maar ook hier hebben de activiteiten hun vrucht afgeworpen, want het huis staat er nog, de sloop is van de baan en inmiddels is het als gemeentelijk monument voorgedragen. Hans Ladrak april 2009 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 7