Noord-Brabant Limburg Mijnkolonies in Brunssum. Foto RACM Kantoorgebouw Bergoss in Oss. Ansichtkaart 1926 Oss: Aan de Bram van den Berghstraat in Oss, in de buurt van het NS-station, staat het voormalige hoofdkantoor van de tapijtfirma Bergoss. Het monumentale kantoorgebouw verkeert, met de opvallende uitgebouwde entreepartij, al enkele jaren in vervallen staat. Het gebouw is in 1919 ontworpen door archi tect Oscar Leeuw (1866-1944) uit Nijmegen. Leeuw is vooral bekend van zijn ontwerp voor het concertgebouw De Vereeniging in Nijmegen, dat onlangs is gerestaureerd. Ook ontwierp hij de Nijmeegse synagoge en het jachtslot De Mookerheide bij Mook. Zijn werk wordt vooral gekenmerkt door een expressionistische baksteen stijl, met veel ornamentiek. Dit is ook duidelijk zichtbaar bij de kantoorvilla van Bergoss. Behalve de kantoorvilla ontwierp Oscar Leeuw diverse fabrieksgebouwen voor Bergoss. Na de sluiting in 1982 en de sloop van het overgrote deel van de fabrieksgebouwen is de kantoorvilla een van de laatste gebouwen die nog herinneren aan de hoogtijdagen van de Osse tapijtindustrie. Het pand is eigendom van het bouwbedrijf Wage- makers uit Oss, die het een nieuwe bestemming wil geven. In opdracht van Wagemakers heeft architect Jan Hendriks uit Heeseh een ontwerp gemaakt voor een uitbreiding van de villa met twee eigentijdse aanbouwen aan weerszijden. Hiervoor zou de latere aanbouw aan de linker zijde van de villa moeten worden gesloopt. Op die plek is een glazen aanbouw voorzien, die naadloos aansluit op het oude gebouw. Deze glazen toren zal in de visie van de architect transparant zijn en zo een contrast vormen met de oude villa. De Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) heeft echter bezwaren tegen de beoogde nieuwbouw aan de rechterzijde, waarvoor eveneens een glazen uitbouw is ontworpen. De RACM is van mening dat door deze uitbouw het zicht wordt ontnomen op een latere aanbouw, uit de jaren zestig. Volgens de monumenten- commissie van Oss is juist deze aanbouw lelijk. Die dus probleemloos worden vervangen door nieuwbouw. Het hoofdgebouw van de kantoor villa blijft intact en zal worden gerestaureerd. Brunssum: Op 22 januari heeft minister Ronald Plasterk (OCW) officieel het beschermd gezicht Mijnkolonieën in de gemeente Brunssum aan gewezen. Het te besehermen gezicht Mijnko lonieën bestaat uit vijf mijnwerkerswijken en twee parken uit de mijnperiode die met elkaar zijn verbonden door het mijnspoortraeee. Dat maakt het gebied, waarin ook de contouren van het mijnterrein Hendrik zijn opgenomen, tot enig in zijn soort en - in zijn samenhang - tot het grootste beschermd gezicht van Nederland. Nergens elders is een dergelijk aaneengesloten gebied met bebouwing uit de mijnperiode te vinden als juist in Brunssum. In de afgelopen jaren heeft de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) onderzoek verricht naar de achtergronden en cultuurhistorische waardering van het te besehermen gebied. In Brunssum liggen mijn- wijken die gekenmerkt worden door bijzondere karakteristieken, zoals straatpatronen, parken en groenstroken, voorzieningen, gevelindeling en type daken. De mijnkolonieën zijn tussen 1910 en 1930 gebouwd voor het personeel van de Staatsmijnen Hendrik en Emma. De ingeni eurs van de Staatsmijnen ontwierpen de eerste woningen, waaronder ook enkele beambten- en opzichterswoningen (zie afbeelding ansicht kaart uit 1925). Later werden bekende archi tecten zoals J. Stuyt en A. Boosten aange trokken. Hierdoor heeft iedere kolonie zijn eigen speci fieke stedenbouwkundige en architectonische uitwerking. De mijnkolonieën zijn opgezet vol gens de filosofie van een tuindorp. De volgende gebieden en wijken zijn aangewezen: de contouren van het terrein van de voormalige staatsmijn Hendrik een deel van het traeee van de oude mijnspoorweg de kolonie Treebeek-Haansberg (1913-1918) de kolonie Huizerveld-Rozengaard (1915-1919) de kolonie Schuttersveld en het Sehutters- park (1920) de kolonie de Egge (1920) de kolonie de Langeberg (1926-1927) enkele losse woningen rondom de mijn Hendrik (1911-1948) de bruinkoolgroeve Brunahilde II (1918), nu het Vijverpark (zie foto). Xanfoor en Xabriek Xirm; Sebr. o. d, Bergh Oss

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 49