Gelderland Utrecht Noord-Holland meer aantasten, zo hebben vertegenwoordi gers van de wijkraad Lelystad Haven gesteld in een brief aan de gemeente. De wijkraad hoopt dat de gemeente de plannen zal wijzigen door de nieuwe bebouwing aan te passen aan de bestaande woningen. De gemeente vreest dat door wijziging van de plannen er een schadeclaim op tafel zal komen van de projectontwikkelaar. Aalten: Aan de Hofstraat in Aalten (Gelderse Achterhoek) staan de troosteloze restanten van de textielfabriek van de firma Driessen. Na jaren van leegstand en verwaarlozing viel het complex enkele jaren geleden ten prooi aan brandstichting. Voor het complex wordt al jaren gezocht naar een zinvolle bestemming. Onlangs heeft het college van B ft W van de gemeente Aalten besloten tot een nieuw plan van aanpak, waarbij de oudste, cultuurhisto risch meest waardevolle fabrieksgebouwen blijven behouden, in combinatie met de bouw van nieuwe woningen. Deze huizen komen op de plaats van de latere uitbreidingen. Met de keuze voor dit plan blijft het oudste deel van de fabriek behouden. Dit deel staat op de rijksmonumentenlijst. Het betreft de oudste weverij uit 1885 aan de straatzijde, met een gietijzeren draagconstructie, het ketelhuis met de schoorsteen en een hal met sheddaken. Het is nog onbekend welke nieuwe bestemming de fabrieksgebouwen krijgen. Bredevoort: De grensstreek van de Gelderse Achterhoek kende vanaf het begin van de industrialisatie in de 19de eeuw veel textiel bedrijven, onder invloed van het nabijgelegen Twente en van Westfalen. Ook het vestingstadje Bredevoort, tussen Aalten en Winterswijk kende al in 1834 een textielfabriek. Nog later werd ook een weverij gesticht. Inmiddels zijn deze bedrijven reeds lang ver dwenen, maar aan de Misterstraat in Brede voort herinnert een oud bedrijfspand nog aan deze textielnijverheid. Het gaat hierbij om een textielfabriek uit omstreeks 1900, die nu deel uitmaakt van een garagebedrijf. Dit laatste voorbeeld van industrieel erfgoed in Brede voort wordt met sloop bedreigd. Op deze plaats wil projectontwikkelaar Bredevoort VOF uit Deventer een woonwijk bouwen. Het fabrieks pand staat op geen enkele monumentenlijst, en dus kan de gemeente de nu aangevraagde sloopvergunning voor het complex in principe niet weigeren. De lokale partij Bredevoorts Belang zet zich in voor het behoud van het fabriekje. Willeskop: In deze ten oosten van Oudewater gelegen buurtschap lagen vroeger enkele steenfabrieken. Deze zijn bijna allemaal verdwenen. Aan de periode van de baksteen- fabrieage herinnert alleen nog de steenoven van steenfabriek 'IJsseloord' in de uiterwaard van de Hollandsche IJssel. De steenoven werd gebouwd in 1906 en is na de sluiting, in 1944, verbouwd tot landbouwsehuur. Naast de oven staat nog de opziehterswo- ning van de steenfabriek. De steenoven en de opziehterswoning zijn in oktober 2008 door de gemeente Montfoort aangewezen als gemeen telijk monument. Eigenaar is de lokale bouwon derneming Jan Snel Group, die de steenoven na restauratie beschikbaar wil stellen voor cultu rele en recreatieve doeleinden, ten behoeve van de plaatselijke bevolking. Haarlem: Aan de Spaarndamseweg in Haarlem staat het fabriekscomplex van de chemische fabriek Sonneborn. De fabriek, aan het Spaarne gelegen, zal op termijn vertrekken naar een nieuwe locatie in Amsterdam. De fabriek, bij Haarlemmers beter bekend onder de oude naam Witeo, werd opgericht in 1909 door apotheker L. Sehrol en B. Doorn, die aanvankelijk vaseline produceren. In 1913 wordt een nieuwe fabriek gebouwd aan de Spaarndamseweg waar men onder de naam 'Nederlandsehe raffinaderij van Petroleumprodukten' ook andere chemische producten gaat fabriceren. In 1970 krijgt de onderneming de naam 'Witeo- Chemieal', sinds enkele jaren overgenomen door de international 'Sonneborn'. In de loop der jaren is het fabriekscomplex regelmatig uitgebreid. Met het aanstaande vertrek van het bedrijf zal de vrijkomende grond worden gebruikt voor de bouw van woningen. Hier- Het oudste deel van de textielfabriek Driessen, aangetast door brand. Foto Marcel Overbeek, oktober 2008. De chemische fabriek Sonneborn aan het Spaarne (bij Haarlemmers bekend als de Witeo) zal na een eeuw verhuizen. Foto's Marcel Overbeek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 45