Inhoud: 41 Industriamonument 42 Industrieel nieuws 48 Literatuur 48 Colofon MarcelOverbeek - Een van de laatste restanten van een traditionele gas fabriek staat in het Gelderse Ede, aan de Sehaapsweg. Na de sluiting in de jaren zestig bleef een deel van de fabrieksgebouwen bewaard, waaronder het hoofdgebouw. Hierin waren het zuiveringshuis en de stokerij ondergebracht. Het complex werd gebruikt door gemeentewerken. NIEUWSBULLETIN nr. I I april 2009 De Gasfabriek in Ede. Foto Marjo Huijsmarp De Edese gasfabriek werd in 1904 gebouwd naar ontwerp van de gemeentearchiteet H. Noorman Kzn. Het hoofdgebouw is opgetrokken in bak steen en heeft twee topgevels met een houten windveer. De voorgevel wordt verlevendigd door spaarvelden (nissen in het metselwerk), bogen en lisenen (uitmetseling in de vorm van een verticale band). Een groot deel van het gebouw is later wit- geverfd. Op de voorgevel is in reliëfletters het opschrift 'Gemeente Gasfabriek 1904' aangebracht. In het kader van het provinciale saneringsproject voor oude gasfabriekterreinen zal ook dat van de Edese gasfabriek binnenkort worden gesaneerd. De vervuilde grond wordt hiervoor ongeveer een meter afgegraven. Gelukkig kan het oude bedrijfsgebouw, een rijks monument, ondanks deze operatie behouden blijven. De sanering kost ea. 3,5 miljoen euro, een bedrag dat door de provincie, de gemeente, energiebedrijf Nuon en het rijk wordt betaald. Het fabriekterrein met de opstallen is door Nuon verkocht aan projectontwikkelaar Van Wijnen Projectontwikkeling Oost BV. Door de projectontwikkelaar is aan architectenbureau Leijh Kappelhoff Seekel van den Dobbelsteen uit Hengelo opdracht gegeven een nieuwbouwplan te maken voor het terrein. Onder de toepas selijke projectnaam 'De Fabrieek' zullen veertig vrijstaande, luxe woningen worden gerealiseerd in een parkachtige omgeving. In het centrale historische hoofdgebouw komen apparte menten. Hierbij zal het monumentale karakter van de buitengevels worden gerespecteerd. Aangezien inmiddels circa 70 proeent van de woningen is verkocht, begint de bouw waar schijnlijk nog voor de zomervakantie. INFORMATIECENTRUM INDUSTRIA 1 Industriamonument: Gasfabriek Ede

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 43