Zaterdag 6 juni Bouwbedrijf M.J. de Nijs en Zonen B.V. Postbus 1 1749 ZG Warmenhuizen tel: 0226-397000 www.mjdenijs.nl Het landschap van Zuid-Limburg is in vele opzichten uniek. Nergens in ons land is de grond zo kalkrijk en de mergelafzetting zo groot als hier. Dat zorgt ervoor dat ook de flora en fauna aanmerkelijk verschillen van de rest van Nederland. Bovendien is het opvallend hoe goed het landschap samengaat met wat de mens in de loop der eeuwen gebouwd heeft. We zien verschillen tussen hoog en laag, vruchtbare beekdalen en zichtbare erosie, boerderijen in carrévorm, kasteeltjes en landgoederen, water molens, wegkapellen. Het is niet verwonderlijk, dat Zuid-Limburg als 'het buitenland binnen de lands grenzen' al heel vroeg een geliefde vakantiebestemming werd. We staan stil bij de relatie tussen toerisme en monumentenbehoud, de risico's, maar vooral ook de kansen. De directeur van de 125-jarige VVV vertelt er iets over. Verder een wandeling door de historische binnenstad van Valkenburg, een korte busrit langs monumentale boerderijen, de lunch in de Geulhemer watermolen uit 1643 en tot besluit een bezoek aan het landgoed Sint Gerlach, een voormalig norbertijner dubbelklooster. In de loop van de eeuwen vanaf 1201 heeft het complex meermalen geleden onder branden en verwoestingen. In de Franse tijd werd het klooster definitief opgeheven. In de loop van de laatste anderhalve eeuw werd het complex verwaarloosd. Vanaf 1994 werd gewerkt aan een totale restauratie en herbestemming. Ca mille Oostwegel werd de nieuwe eigenaar van het kasteel (restaurant), de pachthof (hotel) en de zuidvleugel van het complex (conferentiecentrum). Het Stiftgebouw en de voormalige klooster gang kregen een kerkelijke bestemming. De kerk is bijzonder voor Nederland, dit vanwege het uitgesproken Zuidduitse rococo-karakter. Oostwegel heeft in Zuid-Limburg naam gemaakt als eigenaar, exploitant, restaurateur en renovator van diverse kasteeltjes en de Kruisherenkerk in Maastricht. 10.30 uur: Ontvangst, koffie en vlaai in hotel Tummers tegenover station Valkenburg. Introductie 'toerisme en monumenten in Valkenburg', aandacht voor het oudste spoorwegstation (1853) van Nederland. 11.15 uur: Korte blik op het station. Wandeling door het centrum met gotische parochiekerk, stadspoort en kasteelruïne, o.l.v. VVV-gidsen. 12.45 uur: Busrit naar de Geulhemer- molen 13 uur: Lunch, inleiding over grot woningen en de natuur- en landschaps waarden van de Geul. 14 uur: Wandeling, bezoek Mac Donald- huis 'Kindervallei' van Oostenrijkse kunstenaar Hundertwasser. 14.30 uur: Bezoek aan landgoed Sint Gerlach met uitgebreide bezichtiging van de net gerestaureerde roeoeokerk, de in oude luister herstelde gebouwen, de ingepaste nieuwbouw en het natuur gebied rondom de Geul. Drankje en hapje tot besluit. 17.15 uur: Busrit naar station Valkenburg. 17.31 en 17.41 uur: Vertrek trein naar Maastricht 17.41 en 17.57 uur: Vertrek trein naar Heerlen Aanmelden Leden Heemschut en maximaal drie introducés, 36 per persoon. Er zijn bij station Valkenburg voldoende betaalde parkeerplaatsen (vanaf A79 Maastricht- Heerlen afslag 'Hulsberg', volg borden 'Valkenburg centrum', rechtsaf na overweg). Zowel in Valkenburg als bij St Gerlach wordt gewandeld. Aanmelden tot en met 15 mei schriftelijk of per e-mail: Huis voor de Kunsten Limburg, Postbus 203, 6040 AE Roermond, info@hklimburg.nl, onder vermelding van naam, aantal, adres, telefoon en e-mailadres. Deelname is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekening 1322 25 344 tnv penningmeester Bond Heemschut onder vermelding van Excursie Heemschut Limburg 6 juni. april 2009 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 39