Provinciale excur s Vrijdag 8 mei Noordwijk, excursie naar Atlantikwall Ubald Elshuis Zuid-Holland GESPECIALISEERD IN RESTAURATIEWERKEN LOOD - ZINK - LEI - EN KOPERWERKEN Postbus 37268 1030 AG Amsterdam Printerstraat 211033 RT Amsterdam Tel. 020-6824385 Telefax 020-6844043 QBOUOQö 36 Fleemschut april 2009 De aanleg van asperges voor de kust van Noordwijk. Foto: Atlantikwall Museum Noordwijk Foto 1 Valkenburg, stadsgezicht. Foto 2 Flouthem Sint Gerlach, McDonaldshuis Kindervallei, een werk van de Oostenrijkse kunstenaar Flundertwasser Foto 3 Rococokerk van St. Gerlach. Foto's: Ad Bokhorst Op 8 mei houdt de provinciale commissie Zuid-Holland in samen werking met de Stichting Atlantikwall Museum Noordwijk een excursie over en in een klein stukje Atlantikwall. Ter bescherming van vleermuizen zijn die bunkers en gangen in Noordwijk vanaf september gedurende de winter gesloten. In mei gaan deze restanten van de Atlantikwall weer open voor belangstellenden. De Atlantikwall is de 2685 kilometer lange verdedigingslinie, die de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog bouwden langs de Noordzeekust tussen Noorwegen en de grens met Spanje. Vaak worden de resten gezien als 'omstreden erfgoed'. Deze mastodonten van staalbeton, veelal verborgen in de duinen, zijn een onverwoestbaar symbool van een niets ontziende bezetting en tegelijkertijd fascinerend vanwege de schaal, het vernuft en de snelheid waarmee de verdedigingslinie is aangelegd. Op steeds meer plaatsen langs de kust zijn delen te bezoeken. Zo zijn in Noordwijk de laatste jaren vele kubieke meters zand verplaatst om oude gangen en bunkers weer toegankelijk te maken. In een van de bunkers is het Atlantikwall museum gevestigd. De excursie begint in restaurant De Heeren van Noordwyek met een inleiding door historicus John Verbeek. Verbeek, ook betrokken bij de stichting Menno van Coehoorn, gaat in op de ontwikkeling van dit uniek fenomeen, dat sterk is waar hij sterk moet zijn en zwak waar hij zwak kan zijn. Een onbekend facet is de overeenkomsten met de kust verdediging zoals die bestond gedurende de Spaanse overheersing onder leiding van de hertog van Alva, ruim drie eeuwen voor de aanleg van de betonnen muur. Programma 13.00 - 13.30 uur: ontvangst in restaurant De Heeren van Noordwyek. 13.30 - 17.15 uur: Lezing, wandeling naar het museum, de bunkers en het gangenstelsel; rondleidingen. 17.15 uur afsluitend drankje, bij mooi weer op terras. Toegankelijkheid De gangen met de bunkers zijn helaas niet goed toegankelijk voor mensen die moeilijk ter been zijn. Vanwege het zand in de gangen wordt goede schoenen aanbevolen. Het museum is wel goed toegankelijk. De kosten van deelname zijn 25, - p.p., niet leden 27,50. Er is een groot parkeerterrein 7,50) in de nabijheid. Ook is vlakbij De Heeren van Noordwyek een bushalte (o.a. bus 40 vanaf het station Leiden). Aanmelding Bij voorkeur aanmelden via e-mail p.k.neukirchen@gmail.com met vermelding van naam, adres, telefoon nummer. Of telefonisch aanmelden bij Ewout van der Dussen: 0172 519129. Aanmeldingen zijn definitief na ont vangst van het bedrag op bankrekening 1326.82.230 t.n.v. Bond Heemschut/ Zuid-Holland te Leidschendam. Het maximum aantal deelnemers is beperkt tot vijftig. Het museum en de gangen zijn ook buiten deze excursie te bezoeken. Zie: Installatiebedrijf Loodgieter sCeX! v/ d kroef b. v. Maarnse Grindweg 12f Tel/Fax 0343 - 44 10 41 HOUTSNIJDERSATELIER 3951 LK Maarn E-mail ubaldelshuis@hetnet.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 38