Willem van Toorn Het Dominicanenklooster in Zwolle, waar 16 mei de AVL van Bond Heemschut gehouden wordt. Foto: Jan Bayense Rijksmonument het Dominicanenklooster en de kerk zijn gebouwd tegen het oude stads centrum van Zwolle (1900-1902). De architect J.H.J. Kayser (1842-1917) liet zich inspireren door de gotiek. Kayser werkte in de jaren 60 van de 19e eeuw als opzichter bij Pierre Cuypers en werd door Cuypers aangesteld als opzichter bij de restau ratie van de Sint Servaaskerk in Maastricht. Als zoveel leerlingen van Cuypers begon Kayser een eigen bureau en vestigt zich in Venlo. De (katholieke) architect Kayser krijgt zijn grootste opdrachten op het gebied van kerkenbouw (O.L. van het Heilige Hart 1876, Sittard). Aanvankelijk was zijn werk geïnspireerd door de Franse gotiek, later door de baksteengotiek uit Noord-Duitsland. Het klooster diende als opleidingshuis voor jonge Dominicanen. In 1966 werd de opleiding tot het priesterschap van Zwolle overgeplaatst naar Nijmegen. Er bleven in Zwolle Domi nicanen wonen en in deze kleine klooster gemeenschap wordt de oude Dominicaanse traditie op eigentijdse wijze voortgezet. De Dominicanen wonen er nog steeds. Willem van Toorn (1935). Dichter en romanschrijver Willem van Toorn publiceerde in 2007 het pamflet Projekt Neder land, een poging het debat over ruimtelijke ordening uit de gesloten wereld van beleidsma kers en ontwerpers te halen. Veel van het werk van Willem van Toorn houdt zich bezig met de betekenis van het landschap voor de menselijke ervaring. Behalve een groot aantal romans, gedichten en verhalenbundels publiceerde hij de essaybundels Leesbaar landschap (1998), Project Nederland (2007), vele artikelen en columns over het landschap in o.a. NRC Han delsblad, Blauwe Kamer, Noorderbreedte en een aantal publicaties van Kasteel Groeneveld. Willem van Toorn kreeg voor zijn poëzie de Jan Campertprijs, de Herman Gorterprijs en de A. Roland Holstpenning. Aanmelding middagexcursie: Telefonisch of per e-mail vóór 1 mei 2009. De kosten bedragen 27,50 p.p. Uw aanmelding is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekeningnr. 1462 53 442 t.n.v. de Bond Heemschut te Amsterdam o.v.v. excursie AVL 2009. Gaarne vermelding van uw naam en aantal personen en het programma van uw keuze (A of B). Heemschut behoudt zich het recht voor bij overboeking u bij een andere excursie dan die van uw keuze te plaatsen. Gaarne uw begrip hiervoor. Aanmel dingen worden behandeld in volgorde van bin nenkomst. U ontvangt bericht van bevestiging. Inlichtingen: Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam, 020-622 52 92 of info@heemschut.nl, www.heemschut.nl Route en adresgegevens: Dominicanen klooster, Assendorperstraat 29. Recht tegen over het station loopt u naar de Stationsweg. Aan het eind rechtsaf, de Burgemeester van Roijensingel op. Volg de weg, die na 300 meter Groot Wezenland heet. Na ongeveer 200 meter passeert u de Isala klinieken, locatie Wezen landen, aan uw linkerhand. Bij de Dominieanen- kerk loopt u rechtdoor de Assendorperstraat in. Het Dominicanenklooster bevindt zich direct aan uw linkerhand. Het parkeerterrein ligt achter de Kerk aan de Assendorperdijk. april 2009 Heemschut 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 35