Werken Monniekendam naar Amsterdam Tweede landelijke dag van het kasteel Miljoenen nodig voor monumenten Oudekennissteeg met den Oudekerkstoren '16. Jan Monniekendam Na jaren van intensieve arbeid is een groot aantal werken van Martin Monniekendam in oude glorie hersteld en van de ondergang gered. De stichting Vrienden van de schilder Martin Monniekendam (1874-1943) schenkt in dit jubileumjaar een belangrijk deel van de col lectie aan Amsterdamse musea, die de werken zullen tentoonstellen. Zo zal het Stadsarchief Amsterdam de grootste schenking uit zijn bestaan ontvangen, ruim 700 werken. Belangrijke Amsterdamse culturele instel lingen als het Rijksmuseum, het Stadsarchief Amsterdam, het Amsterdams Historisch Museum, het Joods Historisch Museum, Stadsherstel Amsterdam N.V. en Artis besteden dit jaar speciale aandacht aan de schilder. De feestelijkheden begonnen 29 januari toen enkele werken werden overgedragen aan het Rijksmuseum. De expositie Het Amsterdam van Martin Monniekendam opende begin februari in het Amsterdamse Stadsarchief, dat als schenking ruim 700 tekeningen van Monniekendam kreeg. Alle tekeningen hebben de hoofdstad als onderwerp. Gedurende de tentoonstelling in het Stadsarchief toont Artis in een van zijn sfeervolle gebouwen eveneens tekeningen van Boktor en bonte knaagkever moeten in de kap van de kerk van Beets nog worden bestreden. Foto Laurens Vis de veelzijdige Monniekendam. De kunstenaar was een groot liefhebber van de dierentuin waar hij regelmatig tekende. Tot 19 april is in het Joods Historisch Museum de schenking van tien olieverfschilderijen en 35 tekeningen te zien. Eind april volgt (tot en met oktober) een bijzondere presentatie in het kader van een schenking aan het Amsterdams Historisch Museum. Het museum toont werken van de Amsterdamse beau monde en de uitgaanswe- reld. Rond het Pinksterweekend, en vooral op Tweede Pinksterdag (1 juni, de landelijke dag van het kasteel), zullen er op ruim vijftig kasteellocaties in Nederland allerlei activiteiten plaats vinden voor het grote publiek. Een aantal kastelen is opengesteld, in het kader van het thema 'Het Historisch Interieur', maar ook buitenplaatsen, kasteeltuinen en ruïnes zullen in de schijnwerpers staan. Het uitgebreide programma is te vinden op www.kastelen.nl en wordt tot juni geactualiseerd. De Vereniging van Beheerders van Monumen tale Kerkgebouwen in Nederland (VBMK) en de Stichting Oude Hollandse Kerken (SOHK) roepen minister Plasterk op in een brief om met een financiële injectie te komen om de restauratie van (monumentale) kerkgebouwen te stimuleren en een impuls te geven aan nieuw gebruik en nieuwe bestemmingen. Alom is bekend dat er een forse achterstand is in restauraties in ons land. Die dateert al van 1985. In geld uitgedrukt gaat het om een bedrag van 135 miljoen euro. Ook prof. mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds heeft herhaaldelijk op deze situatie gewezen. Als die achterstand niet wordt ingelopen blijft het voor het behoud van monumenten in ons land een zorgelijke situatie, alle verhalen over het positieve effect van nieuwe regelingen ten spijt. Het kabinet heeft de afgelopen weken diverse initiatieven bekend gemaakt om de nationale economie in deze tijden van neergang te stimu leren. Het accent daarbij ligt daarbij tot nu toe vooral op projecten in de infrastructuur. Met het investeren in monumenten wordt niet alleen bijgedragen aan het behoud van ons cultuurhistorisch erfgoed met alle nevenef- 24 Heemschut april 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 26