if mm De achterkant - ook wel 'menende' genoemd - heeft een prachtig onderschoen Dit is een open voorportaal dat gebruikt kon worden voor de opslag van hooi, het optuigen van paarden of het drogen van zaaigoed. Naast het grote huis stonden er op het erf vroeger nog vier gebouwen: de 'schoppe' (schuur), het 'sehoap- sehot' (schaapskooi), het 'bakhoes' en het 'iemenschoer' (bijensehuur), alles omgeven door een hof. Het herplaatsen en herbestemmen door Boer derij en Landschap gebeurt in samenwerking met de gemeente Losser, de provincie Over ijssel, RACM en Bureau Vrij Et Co. Boerderij en Landschap verwerft, restaureert, ontwikkelt en exploiteert historische boerde rijen en daarmee samenhangende objecten en gronden die cultuurhistorisch en/ of ecologisch gezien het behouden waard zijn. Zij doet dit in het belang van de kwaliteit van het landschap en het landelijk gebied. Boerderij en Landschap heeft een ideële doelstelling, maar met een zakelijke kijk op behoud en ontwikkeling. Zie ook: De gezamenlijke boerderijenstiehtingen reageren kritisch op de plannen van minister Plasterk voor de modernisering van de monumentenwet, MoMo. Zij vrezen dat de veranderingen verkeerd uitpakken voor het monumentale boerderijenbestand in het land. Het gaat niet goed met de monumentale boer derijen in Nederland. De meeste panden hebben een grote achterstand in onderhoud en er is veel leegstand. Het rijk maakt zich hierover ook zorgen. In de MoMo nota van de minister wordt bevestigd dat het met de onderhoudstoestand van boerderijen, ten opzichte van andere groepen monumenten, slecht is gesteld. De boerderijen- en erfgoedstiehtingen in de regio's hebben dagelijks contact met eige naren van rijksmonumentale boerderijen. Zij weten wat de knelpunten zijn en wat er moet veranderen. Na gedegen onderzoek stellen zij in een gemeenschappelijke brandbrief aan het ministerie, dat boerderijen een 'onzichtbare' groep monumenten vormen. Op basis van dit onderzoek, uitgevoerd door Bureau Helsdingen in Vianen met medewerking van de boer derijenstiehtingen uit het hele land, zijn vijf speerpunten geformuleerd. Boerderijen moeten binnen de rijksmonu menten als één specifieke groep worden behan deld, net als de kerken en molens. Een eenvoudiger subsidieregeling met meer opbrengst en minder administratieve romp slomp is nodig. Hergebruik van boerderijen moet gestimu leerd worden en niet worden gefrustreerd. De rietdekker moet net als de schilder naar het 6°/o BTW tarief. De kennis van de boerderijenstichtingen moet beter benut worden. De problematiek in de regio's verschilt nogal. Zo is in Noord- Brabant met hulp van de provincie een goed werkende boerderijenlijn opgezet. Hier kunnen eigenaren van boerderijen terecht met hun vragen. In Drenthe daarentegen is het akelig stil. De brede praktijkkennis van de regionale boerderijenstiehtingen wordt door de RACM (Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten) en de overheden echter nog te weinig benut. Om deze speerpunten onder de aandacht te brengen bij de politiek en het publiek laten de gezamenlijke boerderijenstiehtingen nu één landelijk geluid horen. april 2009 Heemschut 21 'V: :i f J fj I'.1 IP lk7'A£ V l& - 5 Boerderijenstichtingen bezorgd om erfgoed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 23