Definitieve sloop op nippertje voorkomen - !n het Overijsselse Overdinkel (gemeente Losser} is de afgelopen maanden een eeuw enoude boerderij, Erve Beernink, steen voor steen gedemonteerd. Binnen de gemeente zal de boer derij uit 1644 worden herbouwd, en - uniek - het blijft een rijks monument. De oude boerderij Erve Beernink is in februari uiterst voorzichtig gedemonteerd en is nu tijdelijk opgeslagen tot er een geschikte herbouwlocatie is gevonden in Losser. Foto's Erve Beernink 2009, Lennert Vrij Historie De naam Beernink is afgeleid van de voornaam Berend of Bernhard, de uitgang 'ink' betekent toebehorend aan. Voor zover bekend was het Beernink in de Middeleeuwen steeds in bezit van 'die edlen herren von Stenvorde', later de graven van Bentheim/Steinfurt. In 1319 wordt Erve Beernink voor het eerst vermeld als 'dat hus to Berendinek in Paroehia Lottere': Ludolphus, Edelman van Stenvorde, beleent het erf dan aan Johan de Bovelere. Erve Beernink ligt in de vroegere Marke Losser, in zoals in oude akten staat 'het Overdinkelse'. Vanaf Losser gezien lag het namelijk over de rivier de Dinkel, aan de oever van de Rijenbergerbeek. Via een bruggetje - de Beerninksbrug - was de achterzijde van de boerderij direct te bereiken. Op oude kadastrale kaarten is te zien dat de boerderij vroeger een zogeheten 'boavenkamer' bezat, al blijkt dit niet uit het verrichte verken nend onderzoek. De boavenkamer diende voor de ouders van de jonge boer, wanneer deze de erve overgenomen had. Als de boavenkamer niet als zodanig werd gebruikt, diende deze soms ook als jachtkamer of als logeergelegen- heid voor de leenheer. De forse boerderij is voornamelijk opgetrokken uit zwaar eikenhout. De muren van de zijkanten en achterkant bestaan uit vakwerk. De MONUMENTALE BOERDERIJ, een van de oudste rijksmonumenten van de gemeente Losser, kan na een helaas verleende sloopvergunning niet worden gehandhaafd op de huidige locatie in Overdinkel. Enkele maanden geleden stonden de waardevolle onderdelen van de boerdrij - de schouw, dakpannen, balken - te koop op het internet. Alleen door heel snel handelen kon het defini tief verdwijnen van dit rijksmonument nog op het laatste moment worden voorkomen. Op initiatief van Teun Sehoolkate en Lennert Vrij is samen met de eigenaar naar een oplos sing gezocht en werd contact gelegd met de stichting Boerderij en Landschap. Boerderij en Landschap wil voorkomen dat de boerderij verloren gaat en heeft daarom het gebouw gekocht. De boerderij is onder des kundig toezicht steen voor steen en balk voor balk zorgvuldig in vijf weken tijd gedemon teerd door een team van specialisten, in nauw overleg met RACM Samen met de gemeente Losser zoekt Boerderij en Landschap binnen de gemeente nog naar een nieuwe locatie voor de herbouw, op een plaats die recht doet aan de unieke waarde van het monument. RACM schrijft een plaats voor die veel lijkt op de oorspronkelijke setting. De boerderij mag niet ergens als schuur in een achtertuin belanden. 20 Heemschut april 2009 MAMÏÏÖÜ Erve Beernink weg, maar keert terug

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 22