Een woning- en winkelblok op de andere straathoek van de Beethovenstraat is eveneens gereinigd, hier met een beter en evenwichtiger eindresultaat soort en ondergrond juiste reinigingsmethode. Aangezien dit niet altijd lukt is het bij graffiti- gevoelige locaties aan te raden een zelfopoffe rend anti-graffitisysteem aan te brengen. Wie reinigt bepaalt Wat bij de ene gevel en het ene materiaal een geschikte reinigingsmethode is, kan bij een andere gevel of ander materiaal tot ernstige schade leiden. Het is derhalve onmogelijk om een uniforme reinigingsmethode aan te geven. Het is ook niet zozeer de methode als wel degene die reinigt die het uiteindelijke resultaat bepaalt. De hoeveelheid druk waarmee wordt gespoten en het straalmiddel zeggen bijvoor beeld weinig over het resultaat. De intensiteit hangt sterk af van de spuitmond; ter verge lijking, de hardheid van een straal van een tuinslang hangt sterk af van de spuitkop en niet van de waterdruk op de leiding. Daarnaast is de afstand van de spuitmond tot de gevel zeer bepalend. Naarmate er dichter op de gevel wordt gespoten is de kracht en daarmee de kans op schade groter. Verder zijn straalmiddelen een mechanische vorm van reinigen. Door licht de oppervlakte weg te 'schuren' wordt namelijk de gevel schoon gemaakt. Of dat nu nat of droog gebeurt, met zand, soda, katoenvezels, ijs of elk ander straalmiddel, de kans op schade is reëel. Ook bij stoomreiniging bestaat die kans. Naast de kracht waarmee dit gebeurt kan de hete stoom zouten oplossen die in de gevel zitten. Hierdoor kan vervolgens zoutuitbloei op de gevel ontstaan en ook is het mogelijk dat de zoutkristallen bijvoorbeeld het voegwerk kapot drukken. Bij chemische reiniging wordt vaak een mengsel van stoffen aangebracht die het vuil van de ondergrond oplossen of losweken. Sommige middelen, bijvoorbeeld zuren, kunnen kalk- voegen of natuursteen aantasten. De mogelijk heden zijn dus sterk afhankelijk van het type ondergrond en de materialen waaruit de gevel is opgebouwd. Vaak moet een gevel nagespoeld worden met stoom of warm water onder hoge druk, waardoor vervolgens weer de kans tot mechanische schade ontstaat. Tot slot bestaat de laserreiniging. Een arbeids intensieve methode waar het vuil als het ware door verhitting wordt verdampt. De methode werkt met name bij lichte gevels. Voor donkere natuursteen en bakstenen is de methode niet geschikt. Bij lichte natuursteensoorten kan bij deze werkwijze echter verkleuring optreden, dit is goed zichtbaar aan de gevels van het enkele jaren geleden op deze manier gereinigde stad huis van Rotterdam. Voegwerk Voor de beleving van een monumentale gevel is het voegwerk van wezenlijk belang. De technische functie ervan is het waterdicht maken. Veel voegwerk wordt zonder een directe technische noodzaak om esthetische redenen vervangen, waarbij de voorkeur ligt bij een 'sprekende' voeg. In het verleden werden voegen veelal bewust dun gehouden, men wilde de baksteen zien en niet een voeg. Het aanbrengen van een bredere, opvallende voeg ondermijnt de essentie en textuur van de histo rische gevelarchitectuur. Daarbij komt dat april 2009 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 19